piątek, 27 stycznia 2023

Newsroom

Najniższy popyt na obligacje oszczędnościowe od dwóch lat

msd | 05 grudnia 2022
Listopadowa sprzedaż detalicznych papierów skarbu państwa wyniosła około 2,1 mld zł, wynika z obliczeń Obligacje.pl na podstawie danych KDPW. Ambitne plany MF na 2023 r. mogą być nie do zrealizowania.

Według wstępnych danych, niepotwierdzonych jeszcze przez Ministerstwo Finansów, indywidualni inwestorzy kupili w listopadzie obligacje oszczędnościowe za około 2,1 mld zł, co było najsłabszym wynikiem od dwóch lat. Tym samym po świetnych wynikach z okołowakacyjnego okresu, gdy w trzy miesiące resort finansów sprzedał papiery detaliczne o łącznej wartości 30,5 mln zł, pozostało już tylko wspomnienie. Portfele inwestorów nasyciły się - nowymi wówczas - obligacjami, a w międzyczasie do rywalizacji o oszczędności włączyły się też banki. I październikowe rozszerzenie sieci dystrybucji detalicznego długu skarbu państwa na niewiele się tutaj zdało. Przynajmniej na razie.

Wśród sprzedawanych w listopadzie papierów oszczędnościowych niezmiennie największym zainteresowaniem cieszyły się tzw. antyinflacyjne czterolatki, na które popyt przekroczył 1,2 mld zł. Na kolejnych miejscach były zaś obligacje dziesięcioletnie (ponad 0,3 mld zł) oraz 12-miesięczne (niecałe 0,3 mld zł).

Po 11 miesiącach tego roku łączna sprzedaż obligacji oszczędnościowych przekraczała 55 mld zł, przy czym większość tej kwoty pochodziła z okresu czerwiec-sierpień (30,5 mln zł). W pozostałych miesiącach popyt na papiery detaliczne zwykle nie przekraczał 3,2 mld zł. 

Według przyjętego we wrześniu przez Radę Ministrów projektu ustawy budżetowej, w 2023 r. resort finansów zamierza pozyskać 41,3 mld zł netto z emisji obligacji detalicznych (emisje minus wykupy). Miesiąc wcześniej zakładano, że będzie to nawet 60,8 mld zł netto. Tak czy inaczej, bez kolejnego dopalacza w postaci odświeżenia oferty, plan ten może być trudny do osiągnięcia. Dość wspomnieć, że w tym roku, do września włącznie zadłużenie skarbu państwa z tytułu papierów oszczędnościowych wzrosło o 24,2 mld zł (przy sprzedaży brutto sięgającej wówczas w sumie 49,9 mld zł).

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje