środa, 4 grudnia 2024

Newsroom

NBP zwolnił Idea Bank z części rezerwy obowiązkowej

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 20 listopada 2018
Decyzją Narodowego Banku Polskiego Idea Bank został zwolniony z obowiązku utrzymywania 50 proc. wymaganej rezerwy obowiązkowej.

Decyzja NBP zapadła w poniedziałek i od tego dnia weszła też w życie. Obowiązywać ma do końca 2021 r.

Warto przypomnieć, że z podobnego zwolnienia korzystał także Getin Noble Bank w 2018 r., a niedawno NBP przedłużył mu ulgę także na 2019 r. W przypadku GNB zwolnienie dotyczy jednak 55 proc. wymaganej rezerwy.

Obowiązująca w NBP od 2010 r. stopa rezerwy obowiązkowej od środków złotowych i w walutach obcych oraz od środków uzyskanych z tytułu emisji papierów wartościowych to 3,5 proc. Natomiast od marca ubiegłego roku NBP obniżył do zera stopę rezerwy obowiązkowej od środków uzyskanych z tytułu operacji repo i sell-buy-back oraz środków pozyskanych na co najmniej dwa lata. Zgromadzone na rezerwie obowiązkowej środki oprocentowane są na 0,5 proc. w skali roku.

Na koniec czerwca tego roku Idea Bank utrzymywał 256,9 mln zł w banku centralnym.

Zwolnienie z części rezerwy obowiązkowej prawdopodobnie nie poprawia płynności banku w sposób kluczowy. Niemniej termin wydania decyzji przez NBP nie jest przypadkowy. Znacznie ważniejsze jednak, że NBP zadeklarował w poniedziałek nad ranem „gotowość natychmiastowego uruchomienia wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów banków”. Chodzi o Idea Bank i Getin Noble Bank, które znalazły się w samym centrum uwagi po ujawnieniu przez ich głównego akcjonariusza nagrania z byłym już przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego. Na nagraniu z ust szefa KNF paść miała nie tylko propozycja korupcyjna w zamian za przychylność dla banków Leszka Czarneckiego, ale także informacja o rzekomym planie szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w sprawie zastosowania wobec GNB przymusowej restrukturyzacji.

Na Catalyst notowana jest tylko jedna seria podporządkowanych obligacji Idea Banku. Warte 30,8 mln zł papiery IDA0820 przeceniono w poniedziałek do 78 proc. nominału, co oznacza 20,7 proc. rentowności brutto. Znacznie większa przecena dotknęła podporządkowane papiery GNB. Niektóre z nich wyceniane są znacznie poniżej połowy nominału.

Natomiast jedyna senioralna emisja GNB (GNO0320) notowana jest po 80 proc., co stwarza ciekawe warunki do arbitrażu. W związku z realizowanym programem naprawczym od 2016 r. papiery mają naruszone warunki emisji, co daje możliwość przedstawienia ich do przymusowego wykupu po 100 proc. nominału.

Więcej wiadomości o Idea Bank S.A., Getin Noble Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst