piątek, 09 grudnia 2022

Newsroom

Obligacje GNB ponownie pod presją

msd | 13 października 2021
W środę po południu tanieje wszystkie 10 serii podporządkowanych obligacji Getin Noble Banku, którymi zawierano tego dnia jakiekolwiek transakcje.

Notowania najmocniej taniejących papierów GNB1123, GNB1223 oraz GNB0424, które tracą po 6-7 pkt proc., zatrzymały się w okolicach 67-68 proc. nominału. Zależnie od serii, daje to między 24 a 28,2 proc. rentowności brutto do wykupu. 

Pomimo mocnych spadków, większość środowego handlu obligacjami Getin Noble Banku odbywa się jednak przy relatywnie niskich obrotach. A znajdujące się w arkuszach oferty kupna nie są natomiast aż tak oderwane od bieżących notowań, czy ofert sprzedaży, jak mogliśmy to widzieć podczas poprzednich wyprzedaży długu GNB.

O godz. 16 największe obroty, rzędu 70 tys. zł, obserwować można na serii GNB0723, która tanieje o 3 pkt proc. do 74 proc. nominału, co daje 24,4 proc. rentowności brutto.

Środową nerwowość inwestorów wiązać można z komunikatem, który GNB opublikował po wtorkowej sesji. Bank przyznał w nim, że nie spełnia kolejnego z unijnych wymogów kapitałowych (współczynnik Tier 1 spadł poniżej wymaganych 6 proc.), co tłumaczył ostatnim wzrostem kursu CHF/PLN oraz przeceną posiadanych obligacji skarbowych.

Na Catalyst znajduje się 16 serii obligacji GNB o łącznej wartości 680,7 mln zł i terminach spłaty od grudnia 2022 r. do sierpnia 2024 r. Według naszych obliczeń, średnia rentowność wszystkich papierów banku to 21,7 proc. (dla serii bez transakcji przyjęto oferty sprzedaży).

Wszystkie serie papierów GNB to dług podporządkowany, którzy w razie zastosowania instrumentu przymusowej restrukturyzacji mógłby zostać umorzony lub skonwertowany na akcje. Do takiego umorzenia doszło wcześniej w przypadku obligacji Idea Banku oraz Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. 

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A.

 • Podsumowanie tygodnia: Zero defaultów, mało emisji

  07 października 2022
  Wartość i liczba defaultów spadła do zera w ostatnich 12 miesiącach, co jest pierwszym takim okresem od kiedy mierzymy Indeks Default Rate. Inne dane statystyczne są bardziej zatrważające – wartość emisji obligacji korporacyjnych spadła o 41 proc. w III kw. (r/r).
  czytaj więcej
 • Ten rekord Catalyst nie zostanie pobity. Nigdy

  04 października 2022
  Przez ostatnich 12 miesięcy (do końca września) emitenci obecni na Catalyst wykupili w terminie wszystkie zapadające w tym czasie obligacje. Wartość naszego indeksu po raz pierwszy spadła do zera. Już wiadomo, że nie utrzyma się na tym poziomie.
  czytaj więcej
 • EuroRating uznał przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank za 'default'

  03 października 2022
  Agencja ratingowa EuroRating uznała przymusową restrukturyzację banku, wszczętą przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, za zdarzenie typu "default" i obniżyła rating kredytowy nadany bankowi z 'C' do 'D'. Jednocześnie EuroRating zakończył prowadzenie oceny ratingowej Getin Noble Banku i wycofał nadany bankowi rating.
  czytaj więcej
 • Koniec Getin Noble Banku; wszystkie obligacje umorzone

  30 września 2022
  Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Jego działalność trafi do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych. Umorzeniu uległo 705,7 mln zł podporządkowanych obligacji GNB.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst