wtorek, 24 maja 2022

Newsroom

Oferowanie obligacji metodą „na skarbówki”

Michał Sadrak | 05 listopada 2021
Oferta do 1 proc. odsetek miesięcznie i strona internetowa jako żywo przypominająca tę, na której resort finansów oferuje obligacji skarbowe – w ten sposób jedna ze spółek ściągnęła na siebie uwagę KNF.

Od 0,5 do 1 proc. comiesięcznych odsetek na krótkoterminowych papierach oferuje zarejestrowana we wrześniu spółka Obligacje Społeczne. Na swojej stronie internetowej (celowo nie podajemy adresu) zaprasza ona do zakupu obligacji społecznych, co samo w sobie stanowić może ofertę publiczną. Ale to nie wszystko, bo witryna ta jest niepokojąco podobna do tej, na której Ministerstwo Finansów oferuje detaliczne obligacje skarbowe.

Obligacje społeczne

Premedytacja czy zwykła niefrasobliwość? Z pewnością będzie okazja rozstrzygnąć, ponieważ sprawą zainteresowała się już Komisja Nadzoru Finansowego. Jak napisał na Twitterze Jacek Barszczewski, rzecznik KNF „temat jest na agendzie w zakresie weryfikacji zgodności z przepisami regulującymi działalność na rynku finansowym i ew. konieczności posiadania stosownych zezwoleń KNF”.

Jak podano na stronie obligacji społecznych, i co wynika z KRS, właścicielem emitenta jest spółka KFG, przedstawiająca się jako – uwaga – Krajowy Fundusz Gwarancyjny. Skojarzenie z funduszem działającym przy Banku Gospodarstwa Krajowego nasuwa się więc samo.

Smaczku sprawie dodaje fakt, że KFG SA jest zarejestrowana w KNF jako instytucja pożyczkowa.

W czwartek po południu nie udało nam się dodzwonić pod wspólny numer Obligacji Społecznych i KFG.

Więcej wiadomości kategorii Prawo