piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Pierwszy ranking oferujących obligacje

Emil Szweda, Michał Sadrak | 17 stycznia 2024
Michael/Ström Dom Maklerski przeprowadził w ubiegłym roku najwięcej emisji do inwestorów indywidualnych, a Santander Bank Polska zorganizował emisje o największej wartości. Przedstawiamy pierwszy ranking oferujących przygotowany przez Obligacje.pl.

Przygotowaliśmy nie jeden, ale aż trzy rankingi, ponieważ pod hasłem oferta obligacji korporacyjnych kryją się podziały i specjalizacje. Inaczej na wyniki rankingu spojrzą inwestorzy indywidualni, inaczej emitenci a jeszcze inaczej sama branża.

W przypadku inwestorów indywidualnych za najważniejsze kryterium uznaliśmy dostęp do nowych emisji kierowanych do szerokiego grona nabywców na podstawie prospektów emisyjnych. W ubiegłym roku na rynek trafiły 33 takie emisje. Największy wybór z nich mieli klienci Michael/Ström DM, drugie miejsce zajęło Noble Securities, a trzecie DM BDM.

Liczba emisji prospektowych u poszczególnych brokerów

Z punktu widzenia emitentów najważniejszym kryterium wyboru jest nie tyle liczba przeprowadzanych ofert, co skuteczność pozyskiwania oczekiwanych kwot przez głównych oferujących. Choć część emisji została w znaczącej części uplasowana nie przez liderów, ale przez członków konsorcjum, to z punktu widzenia emitenta istotna jest realizacja wyznaczonego celu.

Mimo to, ocenę skuteczności oferujących pozostawiamy samym zainteresowanym. Część emitentów może być zadowolona z kilkukrotnej nadsubskrypcji, ponieważ takie komunikaty mogą służyć jako element marketingu oraz negocjacji warunków finansowania np. z bankami. Jednak dla innych zbyt duża przewaga popytu będzie wadą i sygnałem skłaniającym do optymalizacji parametrów emisji (obniżenia kuponów, wydłużenia zapadalności czy zwiększenia wartości oferty). Warto też pamiętać o emisjach, o których z góry wiadomo było, że mają małe szanse powodzenia w całości, ale celem emitenta było pozyskanie po prostu jak największej kwoty.

Efektywność poszczególnych organizatorów emisji prospektowych

Rynek prospektowych emisji publicznych jest wdzięcznym obiektem badań, ponieważ większość jego parametrów jest jawna, łącznie z wynagrodzeniem pobieranym przez oferujących. Ale stanowi on tylko część rynku (według naszych szacunków emitenci uplasowali w ten sposób tylko 7 proc. wszystkich środków z emisji obligacji w ubiegłym roku). Jego nieporównanie większą częścią są emisje kierowane do inwestorów instytucjonalnych. Tradycyjnie największe oferty przeprowadzają banki i bankowe domy maklerskie, które zajęły czołowe lokaty w naszym zestawieniu, w tym także dzięki emisjom własnych obligacji (np. Santander uplasował na krajowym rynku papiery warte 6,17 mld zł, z czego 5 mld zł to jego własny dług).

Ale niezależne domy maklerskie także radziły sobie bardzo dobrze, by wymienić Trigon DM oraz Michael/Ström DM. Ten ostatni także zdominował zestawienie pod względem liczby przeprowadzonych ofert oraz tych, w których wystąpił jako jedyny oferujący.

Szacunkowa wartość środków pozyskanych przez poszczególnych brokerów

 


Nota: Zestawienie obejmuje krajowe emisje korporacyjne polskich podmiotów i o polskich numerach ISIN, z wyłączeniem spółek zależnych od oferujących banków (np. leasing, faktoring i banki hipoteczne). Całkowita wartość pozyskanych środków została oszacowana w większości w oparciu o dane przekazane przez brokerów i przy założeniu równych udziałów w razie wystąpienia kilku współoferujących.

Więcej wiadomości kategorii Emisje