środa, 29 maja 2024

Newsroom

PKN Orlen uplasował zielone euroobligacje za 0,5 mld euro

msd | 21 maja 2021
Popyt na siedmioletnie papiery paliwowego koncernu sześciokrotnie przewyższył wartość oferty – poinformował na Twitterze Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Emitowane przez PKN Orlen niezabezpieczone papiery oprocentowane będą na 1,125 proc. w skali roku, a ich cenę emisyjną ustalono na 99,426 proc. nominału. Oznacza to, że papiery emitowane będą przy nieco ponad 1,2 proc. rentowności.

W oficjalnym komunikacie na razie spółka poinformowała o zatwierdzeniu warunków emisji. W praktyce jest już natomiast po budowie książki popytu. 

„Popyt na nasze zielone euroobligacje aż 6-krotnie przewyższył wartość oferty, a wśród inwestorów znalazły się największe globalne fundusze asset management, w tym te najbardziej zielone” – napisał na Twitterze Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Jak wynika z komunikatu spółki, wartość nominalną każdej euroobligacji ustalono na 100 tys. euro. Papiery mają trafić do obrotu na giełdach w Dublinie i Warszawie.

Euroobligacje Orlenu miały zostać certyfikowane jako „zielone obligacje” przez Climate Bonds Initiative, wynika z komunikatu płockiego koncernu. Z kolei Vigeo Eiris, spółka zależna Moody’s, miała wydać Orlenowi opinię (tzw. second party opinion), która potwierdza zgodność jego zasad zielonego finansowania (Green Finance Framework) z międzynarodowymi standardami.

Zielone euroobligacje Orlenu zostaną wyemitowane w ramach ustanowionego niedawno programu EMTN do 5 mld euro.

W czerwcu spółka celowa Orlenu musi spłacić pochodzące z 2014 r. obligacje o wartości 0,5 mld euro.

W ostatnich miesiącach płocki koncern uplasował dwie serie obligacji zrównoważonego rozwoju, każda na 1 mld zł.

Na Catalyst znajduje się sześć serii obligacji Orlenu (niedawna druga emisja ESG jeszcze jest notowana), w tym pięć pochodzących z publicznych ofert, które były adresowane do indywidualnych inwestorów. Papiery te wygasać będą od września tego roku do grudnia przyszłego roku. Najbliższa wykupu seria PKN0921 kwotowana jest przez sprzedającego przy ujemnej rentowności brutto i netto. Najdłuższą detaliczną serią – PKN1222 – nabyć można od ręki przy 0,64 proc. rentowności.

Więcej wiadomości o Orlen S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje