niedziela, 01 sierpnia 2021

Newsroom

PKN Orlen zapowiada inwestycję za 13,5 mld zł

msd | 24 maja 2021
Paliwowy koncern chce rozbudować kompleks olefin z Płocku. Warta 13,5 mld zł inwestycja ma przyczynić się do wzrostu wyniku EBITDA Orlenu o około 1 mld zł rocznie.

Aby osiągnąć „akceptowalny poziom efektywności ekonomicznej projektu”, PKN Orlen zamierza ubiegać się o pomoc publiczną. Jak poinformowała spółka, trwać mają także prace nad pozyskaniem finansowania w tzw. formule project finance.

„Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na około 13,5 mld PLN. Zakończenie fazy budowy inwestycji planowane jest na 1 kwartał 2024 roku, a uruchomienie produkcyjne Kompleksu Olefin III na początek 2025 roku. Spółka szacuje, że realizacja inwestycji przyczyni się do wzrostu EBITDA o ok. 1 mld PLN rocznie” – poinformował PKN Orlen.

Wart 13,5 mld zł projekt ma stanowić część programu rozwoju petrochemii, który Orlen zapowiedział w czerwcu 2018 r. Wówczas spółka informowała jednak, że budżet inwestycji wchodzących w skład programu to 8,3 mld zł, a jego efektem ma być wzrost wyniku EBITDA o 1,5 mld zł rocznie.

Przed weekendem płocki koncern uplasował siedmioletnie zielone euroobligacje o wartości 0,5 mld euro przy około 1,2 proc. rentowności (kupon to 1,125 proc.). Za tyle samo w czerwcu musi spłacić starsze papiery dłużne.

W ostatnich miesiącach Orlen uplasował też dwie serie obligacji zrównoważonego rozwoju, każda na 1 mld zł. 

Na Catalyst znajduje się sześć serii obligacji Orlenu (niedawna druga emisja ESG jeszcze jest notowana), w tym pięć pochodzących z publicznych ofert, które były adresowane do indywidualnych inwestorów. Papiery te wygasać będą od września tego roku do grudnia przyszłego roku. Najbliższa wykupu seria PKN0921 kwotowana jest przez sprzedającego przy ujemnej rentowności brutto i netto. Najdłuższą detaliczną serią – PKN1222 – nabyć można od ręki przy 0,7 proc. rentowności.

Więcej wiadomości o PKN Orlen S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje