środa, 22 maja 2019

Newsroom

Połowiczny sukces publicznych emisji obligacji Echa

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 05 marca 2019
Z dwóch publicznych ofert obligacji o łącznej wartości 40 mln zł deweloper pozyskał w sumie 33,83 mln zł. Emisja prowadzona przez konsorcjum mniejszych lub niezależnych domów maklerskich została uplasowana tylko częściowo.

Wyemitowane przez Echo obligacje oprocentowane są na WIBOR 6M plus 3,4 pkt proc. marży przy 4,5-letnim okresie spłaty.

Papiery dewelopera oferowane były w dwóch osobnych emisjach. Tę o wartości 15 mln zł prowadził DM PKO BP. Emisję zamknięto przed czasem, o czym informowaliśmy ponad tydzień temu. Do końca, czyli do 1 marca, trwały natomiast zapisy w wartej 25 mln zł ofercie dystrybuowanej przez Michael/Ström DM, Noble Securities oraz DM BOŚ. Z tej emisji Echo pozyskało natomiast 18,83 mln zł.

W ofercie prowadzonej przez konsorcjum mniejszych lub niezależnych domów maklerskich udział wzięło 363 inwestorów, co oznacza, że średni zapis wyniósł 51,9 tys. zł. W wartej 15 mln zł ofercie, którą prowadził DM PKO BP, popyt wyniósł natomiast 17,18 mln zł, a zapisy złożyło 43 inwestorów. Średnie zlecenie nabycia sięgało zatem 399,5 tys. zł wobec minimalnego poziomu zapisu ustalonego na 215 tys. zł

Tak nietypowy podział na dwie równoległe emisje, realizowane przez różnych brokerów, wiązać należy z unijną dyrektywą MIFID II i – przede wszystkim – stanowiskiem KNF, co do oferowania w bankach obligacji wyłącznie zamożnym klientom. Rozwiązanie to, nawet w tym samym składzie dystrybutorów, zamierza teraz przetestować Ghelamco Invest, także proponując równolegle dwie emisje o tych samych parametrach.

Obligacje Echa oferowane były w ramach programu publicznych emisji do 400 mln zł. Deweloper pozyskał z niego dotychczas 133,83 mln zł, a prospekt tracie ważność w połowie kwietnia.

Na Catalyst notowanych jest 10 serii obligacji Echo Investment, w tym pięć pochodzących z emisji publicznych, plasowanych w ramach obecnego, jak i poprzedniego programu. Najdłuższe papiery, wygasające w latach 2022-2023 wyceniane są w większość z 5,1-5,3 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje