sobota, 12 lipca 2025

Newsroom

Polskie obligacje kapitałowe od IV kwartału

msd | 5 maja 2023
Począwszy od 1 października krajowe banki, domy maklerskie i zakłady ubezpieczeń będą mogły emitować obligacje kapitałowe, szerzej znane jako CoCo bonds. Długo wyczekiwany instrument wystartuje w Polsce akurat, gdy na europejskim rynku przeżywa on kryzys zaufania.

Tuż przed weekendem majowym w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa wprowadzająca do krajowego porządku prawnego nowe instrumenty dłużne, zawierające mechanizm absorpcji strat między innymi poprzez umorzenie obligacji lub ich konwersję na akcje. Do emisji takich obligacji uprawnione będą banki, domy maklerskie, a także zakłady ubezpieczeń i reasekuracji. Przy czym, rzeczywistego wykorzystania tego instrumentu spodziewać się można przede wszystkim po bankach, które wpływy z obligacji kapitałowych będą mogły zaliczyć od tzw. kapitału dodatkowego (Additional Tier 1). 

Co do zasady, umorzenie lub konwersja obligacji kapitałowych mają być wynikiem wystąpienia tzw. zdarzenia inicjującego, polegającego na obniżeniu współczynników wypłacalności poniżej z góry określonego poziomu. Ponadto, papiery typu AT1 będą dawać emitentom możliwość wstrzymania wypłaty odsetek.

Adresatami obligacji kapitałowych będą wyłącznie profesjonalni inwestorzy, a nominał tych papierów wynosił będzie co najmniej 400 tys. zł.

Z uwagi na konieczność spełnienia przez banki wymogów MREL w tym roku rynek wiązał pewne nadzieje z wprowadzeniem do krajowego porządku prawnego obligacji kapitałowych. Już na finiszu długich prac legislacyjnych instrument ten okrył się niesławą, gdy w marcu doszło do umorzenia obligacji AT1 szwajcarskiego Credit Suisse o równowartości około 17 mld USD. Sprawa o tyle kontrowersyjna, że umorzenie papierów poprzedzono odpowiednią zmianą prawa, a właściciele papierów AT1 banku znaleźli się w gorszym położeniu niż jego akcjonariusze. Nie uszło to uwadze między innymi Europejskiemu Bankowi Centralnemu i Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Bankowego, które dla uspokojenia nastrojów zapowiedziały, że zamierzają trzymać się typowej hierarchii absorpcji strat, w której to akcje umarzane są przed obligacjami AT1.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

  • Rząd porzuca projekt NABE

    9 lipca 2025
    Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem skarbu państwa nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia, wynika z raportu końcowego przygotowanego przez zespół przy Ministerstwie Aktywów Państwowych.
    czytaj więcej
  • NIK gorzko o działaniach KNF i prokuratury ws. GetBacku

    8 lipca 2025
    Najwyższa Izba Kontroli nie zostawiła suchej nitki na działaniach nadzorcy i wymiaru sprawiedliwości w sprawie GetBacku. UKNF odpowiada jednak, że został potraktowany nieobiektywnie, a sama kontrola NIK zawiera błędne oceny zgromadzonego materiału.
    czytaj więcej
  • Listy zastawne z przywilejami dla kredytobiorców

    1 lipca 2025
    Jurand Drop, wiceminister finansów, cierpko ocenił postulaty grupy roboczej Europejskiego Kongresu Finansowego, która chciała m.in. zwolnienia podatkowego dla długoterminowych nabywców listów zastawnych. Ale inwestorzy i tak będą mogli liczyć na bonusy - wynika z naszych ustaleń.
    czytaj więcej
  • Zarząd i rada nadzorcza Włodarzewskiej staną przed sądem

    24 czerwca 2025
    Po ośmiu latach od ogłoszenia upadłości deweloperskiej spółki do sądu trafił pierwszy akt oskarżenia przeciwko byłym członkom zarządu i rady nadzorczej Włodarzewskiej.
    czytaj więcej