wtorek, 15 lipca 2025

Newsroom

Prezydent podpisał kluczową ustawę dla rynku obligacji

msd | 30 listopada 2018
Podpisana w czwartek ustawa wprowadza między innymi obowiązek dematerializacji i rejestracji niepublicznych obligacji w KDPW. Pojawi się też centralna baza obligacji oraz instytucja agenta emisji.

Podpisana przez prezydenta ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku nie tylko rozszerza skład Komisji Nadzoru Finansowego, zmienia organizację Urzędu KNF, czy wprowadza możliwość przejmowania banków w kłopotach, ale istotnie ingeruje także w rynek obligacji korporacyjnych.

Nowela wprowadza przede wszystkim – do tej pory istniejący tylko dla ofert publicznych – obowiązek dematerializacji i rejestracji wszystkich emisji obligacji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Obligatoryjna dematerializacja pociąga za sobą wiele konsekwencji, jak na przykład brak możliwości handlu obligacjami po ich defaulcie. Obowiązek rejestracji papierów dłużnych w KDPW oznaczać zaś może zniknięcie z rynku krótkoterminowych emisji jak i emisji wewnątrzgrupowych.

Obowiązek rejestracji wszystkich emisji w KDPW oznaczać będzie znacznie większą ilość pracy dla Depozytu. Wielu specjalistów zadaje sobie więc pytanie o wydolność Depozytu. Niezależnie od słuszności tych obaw, na KDPW spadnie jeszcze jeden obowiązek – prowadzenie centralnego repozytorium emisji obligacji.

Podpisana przez prezydenta nowela wprowadza też agenta emisji, co „powinno ułatwić emitentom przeprowadzenie procesu rejestracji dłużnych papierów wartościowych w depozycie i przyczynić się do skrócenia czasu trwania tego procesu”. Zdaniem profesjonalnych uczestników rynku skończyć się to może przede wszystkim wzrostem kosztów emisji.

We wrześniu na łamach Obligacje.pl pisaliśmy, że wprowadzane zmiany mogą skutkować zastąpieniem części emisji obligacji pożyczkami i wekslami. W środę informowaliśmy zaś, że pojawiają się pierwsze pomysły przeniesienia emisji zagranicę, np. do Czech.

Zmiany dotyczące rynku obligacji w podpisanej ustawie wejdą w życie od 1 lipca 2019 r.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

  • Rząd porzuca projekt NABE

    9 lipca 2025
    Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem skarbu państwa nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia, wynika z raportu końcowego przygotowanego przez zespół przy Ministerstwie Aktywów Państwowych.
    czytaj więcej
  • NIK gorzko o działaniach KNF i prokuratury ws. GetBacku

    8 lipca 2025
    Najwyższa Izba Kontroli nie zostawiła suchej nitki na działaniach nadzorcy i wymiaru sprawiedliwości w sprawie GetBacku. UKNF odpowiada jednak, że został potraktowany nieobiektywnie, a sama kontrola NIK zawiera błędne oceny zgromadzonego materiału.
    czytaj więcej
  • Listy zastawne z przywilejami dla kredytobiorców

    1 lipca 2025
    Jurand Drop, wiceminister finansów, cierpko ocenił postulaty grupy roboczej Europejskiego Kongresu Finansowego, która chciała m.in. zwolnienia podatkowego dla długoterminowych nabywców listów zastawnych. Ale inwestorzy i tak będą mogli liczyć na bonusy - wynika z naszych ustaleń.
    czytaj więcej
  • Zarząd i rada nadzorcza Włodarzewskiej staną przed sądem

    24 czerwca 2025
    Po ośmiu latach od ogłoszenia upadłości deweloperskiej spółki do sądu trafił pierwszy akt oskarżenia przeciwko byłym członkom zarządu i rady nadzorczej Włodarzewskiej.
    czytaj więcej