czwartek, 30 maja 2024

Newsroom

Prokuratura ponownie wnioskuje o areszt dla Leszka Czarneckiego

msd | 03 lutego 2023
Prokurator zarzuca biznesmenowi popełnienie oszustwa na 227 mln zł wobec ponad 1,1 tys. klientów Idea Banku, którzy nabyli za jego pośrednictwem obligacje GetBacku.

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Leszka Czarneckiego, którego podejrzewa o oszusta na szkodę 1140 klientów Idea Banku. Jej wartość oszacowano na 227 mln zł, a dodatkowo biznesmen miał też wyrządzić szkodę kontrolowanemu niegdyś przez siebie bankowi. W tym przypadku chodzi z kolei o 9 mln zł.

To już drugi wniosek prokuratora o zastosowanie aresztu wobec Leszka Czerneckiego. 

Jak podano, od czerwca 2023 r. do stycznia 2023 r. prokurator dziewięciokrotnie wyznaczał Leszkowi Czarneckiemu terminu przesłuchań, ale ten nie stawił się na żadnym z nich. Biznesmen każdorazowo miał przedstawiać zaświadczenia lekarskie wskazujące na brak możliwości odbywania podróży lotniczych, mimo że – wg ustaleń prokuratury – odbywał w tym czasie podróże samolotem pomiędzy Europą i Stanami Zjednoczonymi.

„Świadczy to o tym, że podejrzany wbrew przedstawianym zaświadczeniom lekarskim jest w stanie odbyć podróż do Warszawy, lecz celowo tego unika, utrudniając prowadzone przeciwko niemu postępowanie i uniemożliwiając jego zakończenie. W tej sytuacji niezbędne jest orzeczenie sądu o tymczasowym aresztowaniu biznesmena, dzięki czemu prokuratura będzie mogła wystawić za nim międzynarodowy list gończy i Europejski Nakaz Aresztowania. To zaś ma umożliwić doprowadzenie Leszka Cz. na przesłuchanie do prokuratury" – poinformował Marcin Saduś, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie.  

Według prokuratury, zgromadzone dotychczas dowody wskazują, że Leszek Czarnecki, jako przewodniczący rady nadzorczej Idea Banku, był osobą faktycznie podejmującą w nim kluczowe decyzje i znał szczegóły sprzedaży obligacji GetBacku.

„Leszek Cz. akceptował ten proceder, mimo że Idea Bank nie miał wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie takiej działalności, a klienci byli wprowadzani w błąd co do gwarancji zysku i bezpieczeństwa inwestycji w obligacje GetBack” – przekazał rzecznik PR w Warszawie.

Do tej pory prokuratura skierowała do sądu sześć aktywów oskarżenia w sprawie GetBacku. Objęto nimi 61 osób.

Więcej wiadomości o Capitea S.A. (d. GetBack S.A.)

Więcej wiadomości kategorii Prawo