sobota, 12 lipca 2025

Newsroom

Reforma WIBOR na rozdrożu

msd | 3 kwietnia 2024
Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych zdecydował się na przeprowadzenie ponownego przeglądu i analizy wskaźników typu risk free rate (RFR), mających zastąpić WIBOR.

Zapowiedziany przez Komitet Sterujący NGR przegląd obejmie nie tylko WIRON, ale także inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Celem tych działań ma być weryfikacja decyzji z września 2022 r., gdy zdecydowano o zastąpieniu WIBOR-u indeksem WIRON. Tym razem analizy przeprowadzone mają być jednak – jak podano – w oparciu o szerszy zakres informacji rynkowych, przy uwzględnieniu dynamicznie zmieniającego się środowiska makroekonomicznego.

„Jesteśmy w momencie, w którym funkcjonowanie i charakterystyka alternatywnych indeksów lub wskaźników stopy procentowej może zostać poddane kompleksowej ocenie w świetle potrzeb wszystkich stron zawartych umów, w szczególności konsumentów, a także zapewnienia stabilności systemu finansowego, bezpieczeństwa obrotu i ciągłości umów” – napisano w komunikacie Komitetu Sterującego NGR.

Jak wyjaśniono, rozpoczęty przegląd może spowodować zmiany w zakresie kamieni milowych przyjętego harmonogramu reformy. Sam termin jej zakończenia pozostać ma jednak bez zmian, tj. 2027 r.

„Prace nad reformą są cały czas prowadzone i będą kontynuowane aż do pełnego, najbardziej efektywnego i bezpiecznego zakończenia procesu zastąpienia wskaźników WIBOR i WIBID przez nowy wskaźnik referencyjny typu RFR” – podano także.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

  • Rząd porzuca projekt NABE

    9 lipca 2025
    Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem skarbu państwa nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia, wynika z raportu końcowego przygotowanego przez zespół przy Ministerstwie Aktywów Państwowych.
    czytaj więcej
  • NIK gorzko o działaniach KNF i prokuratury ws. GetBacku

    8 lipca 2025
    Najwyższa Izba Kontroli nie zostawiła suchej nitki na działaniach nadzorcy i wymiaru sprawiedliwości w sprawie GetBacku. UKNF odpowiada jednak, że został potraktowany nieobiektywnie, a sama kontrola NIK zawiera błędne oceny zgromadzonego materiału.
    czytaj więcej
  • Listy zastawne z przywilejami dla kredytobiorców

    1 lipca 2025
    Jurand Drop, wiceminister finansów, cierpko ocenił postulaty grupy roboczej Europejskiego Kongresu Finansowego, która chciała m.in. zwolnienia podatkowego dla długoterminowych nabywców listów zastawnych. Ale inwestorzy i tak będą mogli liczyć na bonusy - wynika z naszych ustaleń.
    czytaj więcej
  • Zarząd i rada nadzorcza Włodarzewskiej staną przed sądem

    24 czerwca 2025
    Po ośmiu latach od ogłoszenia upadłości deweloperskiej spółki do sądu trafił pierwszy akt oskarżenia przeciwko byłym członkom zarządu i rady nadzorczej Włodarzewskiej.
    czytaj więcej