środa, 04 października 2023

Newsroom

Rośnie zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi ze stałym kuponem

msd | 04 września 2023
Na fali oczekiwań spadku stóp procentowych wyraźnie rośnie popyt na oferowane przez resort finansów trzyletnie papiery detaliczne ze stałym oprocentowaniem.

Według wstępnych obliczeń Obligacje.pl na podstawie danych KDPW, w sierpniu Ministerstwo Finansów sprzedało w sierpniu obligacje oszczędnościowe za około 4,9 mld zł wobec 5,6 mld zł w lipcu i 6,1 mld zł w czerwcu. Nadal był to jednak wynik podwyższony względem wcześniejszych okresów (od września ub.r. do maja br. resort sprzedawał papiery detaliczne średnio za 2,4 mld zł miesięcznie), na co decydujący wpływ miało odnawianie inwestycji sprzed roku i związana z tym promocja, w której MF przez trzy miesiące proponowało bardziej atrakcyjną cenę emisyjną.

Po dwóch miesiącach przerwy, na pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych obligacji oszczędnościowych wróciły antyinflacyjne czterolatki, na które popyt wyraźnie przekroczył 1,8 mld zł. Miejsca im ustąpić musiały 12-miesięczne papiery ze zmiennym oprocentowaniem równym stopie referencyjnej NBP, których sprzedaż wyniosła tym razem ponad 1,4 mld zł (2,1 mld zł w lipcu). Po raz pierwszy do miliarda dobiły natomiast trzyletnie obligacje ze stałym kuponem ustalonym na 6,85 proc. w skali roku. Stanowiły więc one około 20 proc. sprzedanych w sierpniu papierów, choć jeszcze dwa miesiące wcześniej ich udział mieścił się w jednocyfrowych wartościach, a w dwóch pierwszych miesiącach obecności w stałej ofercie MF było to niewiele ponad 1 proc. (do maja 2022 r. obligacje trzyletnie miały zmienny kupon, oparty o stawkę WIBOR).

We wrześniu resort finansów utrzymał oprocentowanie papierów oszczędnościowych na niezmienionym poziomie, lecz wycofał się z promocyjnych warunków zamiany.

Według wstępnych danych, po ośmiu miesiącach tego roku MF miało na koncie około 28,7 mld zł sprzedanych obligacji detalicznych. Według najnowszych przewidywań resortu, cały rok zostanie zamknięty na poziomie około 37 mld zł (14,9 mld zł netto, tj. po uwzględnieniu wykupów).

Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, po początkowo zbyt wygórowanych oczekiwaniach na 2023 r. w przyszłym roku MF chce sprzedać obligacje oszczędnościowe za 31,9 mld zł, pozyskując z nich 7 mld zł netto.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje