poniedziałek, 23 września 2024

Newsroom

RPP podniosła stopę referencyjną do 5,25 proc.

msd | 5 maja 2022
Na czwartkowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła główną stopę NBP o 75 pb przy oczekiwanych przez rynek 100 pb.

Mimo niższej od oczekiwań podwyżki, stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. i znajduje się najwyżej od 2008 r. 

Jak przyznano w – zasadniczo niezmienionym – komunikacie po posiedzeniu Rady, kolejna podwyżka stóp ma za zadanie obniżenie inflacji do celu NBP w średnim okresie (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.) oraz ograniczenie oczekiwań inflacyjnych. 

„Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę” – napisano w komunikacie.

Ponadto, NBP zobowiązał się, że „będzie podejmował wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji”. Wśród możliwych działań wskazano na interwencje walutowe.

Według wstępnych szacunków GUS, inflacja wzrosła w kwietniu do 12,3 proc. r/r, o czym przypomniano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

W trwającym od początku rozpoczętego w październiku ubiegłego roku cyklu główna stopa NBP wzrosła o 5,15 pkt proc.  

Tymczasem rynek oczekuje dalszych wyraźnych podwyżek stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Kontrakty terminowe na stawkę WIBOR 3M wyceniają, że już za trzy miesięcy wzrośnie on do 7,6 proc. Kwestią nieodległej przyszłości jest więc, jak na rynku obligacji korporacyjnych dwucyfrowe kupony staną się normą.

Według ekonomistów z ING Banku, docelowo główna stopa NBP osiągnie ponad 8,5 proc. na przełomie 2022 i 2023 r., a inflacja osiągnie swój szczyt w październiku tego roku, notując 15-20 proc. r/r. 

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

  • Inwestycje Vindexusa na hamulcu

    23 września 2024
    Windykator powstrzymuje się od zakupów bankowych wierzytelności, które – jego zdaniem – są zbyt drogie. To zaś prowadzi do kumulacji gotówki na jego rachunkach
    czytaj więcej
  • Koszty działania i odpisy obniżyły wyniki Banku Pocztowego

    20 września 2024
    Pomimo wzrostu podstawowych dochodów, zysk netto Pocztowego spadł o 23 proc. r/r do 82,5 mln zł w I półroczu. Bank przekonuje, że to wciąż jednak wynik powyżej planu.
    czytaj więcej
  • PragmaGO z miliardem obrotów; wchodzi do Rumunii

    20 września 2024
    Wartość należności sfinansowanych przez faktoringowo-pożyczkową grupę wzrosła o 17 proc. r/r do 1,03 mld zł w I półroczu, co wymagało dalszego wzrostu jej zadłużenia. Po wielu zapowiedziach, PragmaGO zrealizuje pierwszą zagraniczną akwizycję, która sfinansowana zostanie głównie dokapitalizowaniem od Enterprise Investors.
    czytaj więcej
  • Enea poprawiła strukturę zadłużenia

    19 września 2024
    W II kwartale energetyczna grupa nie tylko obniżyła wysokość zadłużenia finansowego, ale równocześnie wydłużyła strukturę jego zapadalności, czym zapewniła sobie też poprawę płynności.
    czytaj więcej