wtorek, 24 września 2024

Newsroom

RPP zaskoczyła podniesieniem głównej stopy proc. o 100 pb.

msd | 6 kwietnia 2022
Rada Polityki Pieniężnej postanowiła podnieść stopę referencyjną z 3,5 do 4,5 proc. Tymczasem rynkowy konsensus zakładał wzrost, ale do 4,0 proc.

Uchwała Rady o podniesieniu stóp procentowych będzie obowiązywać od najbliższego czwartku, 7 kwietnia.

„Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę” – napisano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

„Dobry ruch, tutaj nie ma na co czekać, wyceny rynkowe i tak są ciągle dużo wyżej” – napisał na Twitterze Mikołaj Raczyński, członek zarządu odpowiedzialny za zarządzanie funduszami w Noble Funds TFI. Z kolei zdaniem ekonomistów Banku Pekao, komunikat RPP pozostaje w „otwartym” tonie, dając pole do kolejnych podwyżek. Według nich, dwóch, po 50 pb. każda, w wyniku czego stopa referencyjna osiągnęłaby szczyt tego cyklu na poziomie 5,5 proc.

Przed środową decyzją Rady trzymiesięczny WIBOR wyceniał wzrost głównej stopy procentowej o 75-100 pb. Po ogłoszeniu decyzji rynek terminowy kwotuje zaś wzrost WIBOR-u 3M z obecnych 4,9 proc. do około 6,3 proc. za trzy miesiące.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

  • Inwestycje Vindexusa na hamulcu

    23 września 2024
    Windykator powstrzymuje się od zakupów bankowych wierzytelności, które – jego zdaniem – są zbyt drogie. To zaś prowadzi do kumulacji gotówki na jego rachunkach
    czytaj więcej
  • Koszty działania i odpisy obniżyły wyniki Banku Pocztowego

    20 września 2024
    Pomimo wzrostu podstawowych dochodów, zysk netto Pocztowego spadł o 23 proc. r/r do 82,5 mln zł w I półroczu. Bank przekonuje, że to wciąż jednak wynik powyżej planu.
    czytaj więcej
  • PragmaGO z miliardem obrotów; wchodzi do Rumunii

    20 września 2024
    Wartość należności sfinansowanych przez faktoringowo-pożyczkową grupę wzrosła o 17 proc. r/r do 1,03 mld zł w I półroczu, co wymagało dalszego wzrostu jej zadłużenia. Po wielu zapowiedziach, PragmaGO zrealizuje pierwszą zagraniczną akwizycję, która sfinansowana zostanie głównie dokapitalizowaniem od Enterprise Investors.
    czytaj więcej
  • Enea poprawiła strukturę zadłużenia

    19 września 2024
    W II kwartale energetyczna grupa nie tylko obniżyła wysokość zadłużenia finansowego, ale równocześnie wydłużyła strukturę jego zapadalności, czym zapewniła sobie też poprawę płynności.
    czytaj więcej