wtorek, 15 lipca 2025

Newsroom

Ruszył rejestr obligacji

msd | 1 lipca 2019
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych uruchomił ogólnodostępną bazę papierów dłużnych, z której dowiemy się między innymi o tym, ile spółki mają wyemitowanych obligacji oraz, czy obsługują dług w terminie.

Uruchomiony właśnie rejestr to część większych zmian, jakie 1 lipca weszły w życie na rynku obligacji. Najważniejsza z nich dotyczy obowiązkowej dematerializacji i rejestracji wszystkich papierów w KDPW. Wcześniej obowiązek ten dotyczył wyłącznie długu pochodzącego z ofert publicznych.

Ogólnodostępny rejestr papierów dłużnych ma być narzędziem, które pomoże inwestorom ocenić skalę obligacyjnego zadłużenia emitentów, a także sprawdzić, czy dług ten jest regulowany terminowo. To odpowiedź na sytuacje takie, jak ta z GetBackiem, gdzie z czasem przestało być wiadomo ile spółka naprawdę wyemitowała obligacji w prowadzonych masowo ofertach niepublicznych, najczęściej rejestrowanych poza ewidencją KDPW.

Sam rejestr na razie jest niepełny, dlatego jego użyteczność zapewne dopiero będzie rosnąć z czasem, gdy pojawiać się w nim będą kolejne emisje. Warto bowiem podkreślić, że do bazy trafią też w przyszłości papiery niezarejestrowane w KDPW, czyli – najprościej rzecz ujmując – niepubliczne emisje sprzed 1 lipca. Emitenci dostali czas na uzupełnienie tych informacji do 31 marca 2020 r., ale dane te będą musiały uwzględniać stan na koniec 2019 r.

Uruchomiony 1 lipca rejestr zobowiązań emitentów obejmuje obligacje, listy zastawne i certyfikaty inwestycyjne. Rejestr dostępny jest pod adresem https://rze.info/

Sam rejestr nie ujawnia natomiast warunków emisji, co do oprocentowania długu, jego zabezpieczenia, czy kowenantów. 

Więcej wiadomości kategorii Prawo

  • Rząd porzuca projekt NABE

    9 lipca 2025
    Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem skarbu państwa nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia, wynika z raportu końcowego przygotowanego przez zespół przy Ministerstwie Aktywów Państwowych.
    czytaj więcej
  • NIK gorzko o działaniach KNF i prokuratury ws. GetBacku

    8 lipca 2025
    Najwyższa Izba Kontroli nie zostawiła suchej nitki na działaniach nadzorcy i wymiaru sprawiedliwości w sprawie GetBacku. UKNF odpowiada jednak, że został potraktowany nieobiektywnie, a sama kontrola NIK zawiera błędne oceny zgromadzonego materiału.
    czytaj więcej
  • Listy zastawne z przywilejami dla kredytobiorców

    1 lipca 2025
    Jurand Drop, wiceminister finansów, cierpko ocenił postulaty grupy roboczej Europejskiego Kongresu Finansowego, która chciała m.in. zwolnienia podatkowego dla długoterminowych nabywców listów zastawnych. Ale inwestorzy i tak będą mogli liczyć na bonusy - wynika z naszych ustaleń.
    czytaj więcej
  • Zarząd i rada nadzorcza Włodarzewskiej staną przed sądem

    24 czerwca 2025
    Po ośmiu latach od ogłoszenia upadłości deweloperskiej spółki do sądu trafił pierwszy akt oskarżenia przeciwko byłym członkom zarządu i rady nadzorczej Włodarzewskiej.
    czytaj więcej