wtorek, 15 lipca 2025

Newsroom

Ruszyła sprawa sądowa o wadliwe zabezpieczenie obligacji

Emil Szweda, Obligacje.pl | 14 grudnia 2017
Pozew ma charakter precedensowy. Inwestorzy domagają się odszkodowania od oferującego, który oferował obligacje Milmeksu jako zabezpieczone, choć ustanowione zabezpieczenie miało wadę prawną uniemożliwiającą zaspokojenie praw inwestorów.

Chodzi o obligacje Milmeksu, które były notowane na Catalyst do 2014 r. Sama sprawa dotyczy papierów notowanych pod kodem MLX0414, ale w istocie dotyczy także serii MLX0813, ponieważ ona również była zabezpieczona na pakiecie rezerwacji częstotliwości na paśmie 3,5 Ghz.

I właśnie zabezpieczenie obligacji jest osią sporu prawnego (a nie sam fakt upadłości Milmeksu i jego kontrowersyjnych okoliczności – przeciwko władzom spółki podejrzewanym o wyłudzenia m.in. dotacji unijnych postępowanie prowadziła prokuratura i ABW). Inwestorzy domagający się odszkodowania dowodzą bowiem, że wprowadzono ich w błąd co do tego, że oferowane obligacje będą zabezpieczone zastawem rejestrowym na uprawnieniach z decyzji administracyjnych o rezerwacji częstotliwości telekomunikacyjnych, choć – ich zdaniem - taki zastaw od początku nie mógł być w sposób prawnie niewadliwy ustanowiony. Komplikacji dodaje fakt, że sąd rejonowy, prowadzący rejestr zastawów, wpisał do niego zastawy ustanowione na tych częstotliwościach, gdzie figurują one do dziś, choć – jak twierdzą obligatariusze – takie wpisy były również prawnie wadliwe.

Żeby dokończyć lekturę należy wykupić abonament

Więcej wiadomości kategorii Prawo

  • Rząd porzuca projekt NABE

    9 lipca 2025
    Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem skarbu państwa nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia, wynika z raportu końcowego przygotowanego przez zespół przy Ministerstwie Aktywów Państwowych.
    czytaj więcej
  • NIK gorzko o działaniach KNF i prokuratury ws. GetBacku

    8 lipca 2025
    Najwyższa Izba Kontroli nie zostawiła suchej nitki na działaniach nadzorcy i wymiaru sprawiedliwości w sprawie GetBacku. UKNF odpowiada jednak, że został potraktowany nieobiektywnie, a sama kontrola NIK zawiera błędne oceny zgromadzonego materiału.
    czytaj więcej
  • Listy zastawne z przywilejami dla kredytobiorców

    1 lipca 2025
    Jurand Drop, wiceminister finansów, cierpko ocenił postulaty grupy roboczej Europejskiego Kongresu Finansowego, która chciała m.in. zwolnienia podatkowego dla długoterminowych nabywców listów zastawnych. Ale inwestorzy i tak będą mogli liczyć na bonusy - wynika z naszych ustaleń.
    czytaj więcej
  • Zarząd i rada nadzorcza Włodarzewskiej staną przed sądem

    24 czerwca 2025
    Po ośmiu latach od ogłoszenia upadłości deweloperskiej spółki do sądu trafił pierwszy akt oskarżenia przeciwko byłym członkom zarządu i rady nadzorczej Włodarzewskiej.
    czytaj więcej