wtorek, 17 lipca 2018

Newsroom

Ruszyła sprawa sądowa o wadliwe zabezpieczenie obligacji

Emil Szweda, Obligacje.pl | 14 grudnia 2017
Pozew ma charakter precedensowy. Inwestorzy domagają się odszkodowania od oferującego, który oferował obligacje Milmeksu jako zabezpieczone, choć ustanowione zabezpieczenie miało wadę prawną uniemożliwiającą zaspokojenie praw inwestorów.

Chodzi o obligacje Milmeksu, które były notowane na Catalyst do 2014 r. Sama sprawa dotyczy papierów notowanych pod kodem MLX0414, ale w istocie dotyczy także serii MLX0813, ponieważ ona również była zabezpieczona na pakiecie rezerwacji częstotliwości na paśmie 3,5 Ghz.

I właśnie zabezpieczenie obligacji jest osią sporu prawnego (a nie sam fakt upadłości Milmeksu i jego kontrowersyjnych okoliczności – przeciwko władzom spółki podejrzewanym o wyłudzenia m.in. dotacji unijnych postępowanie prowadziła prokuratura i ABW). Inwestorzy domagający się odszkodowania dowodzą bowiem, że wprowadzono ich w błąd co do tego, że oferowane obligacje będą zabezpieczone zastawem rejestrowym na uprawnieniach z decyzji administracyjnych o rezerwacji częstotliwości telekomunikacyjnych, choć – ich zdaniem - taki zastaw od początku nie mógł być w sposób prawnie niewadliwy ustanowiony. Komplikacji dodaje fakt, że sąd rejonowy, prowadzący rejestr zastawów, wpisał do niego zastawy ustanowione na tych częstotliwościach, gdzie figurują one do dziś, choć – jak twierdzą obligatariusze – takie wpisy były również prawnie wadliwe.

Żeby dokończyć lekturę musisz być zalogowany!

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • ZBP ma własne propozycje ograniczenia misselingu obligacji korporacyjnych

  16 lipca 2018
  Związek Banków Polskich wystosował list do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, w którym zasadniczo zgadza się z koniecznością wprowadzenia ograniczeń w oferowaniu obligacji inwestorom indywidualnym, ale proponuje zupełnie inne rozwiązania, niż te, które zaproponowała Komisja.
  czytaj więcej
 • Obligatariusze GetBacku na celowniku manipulantów

  16 lipca 2018
  Właściciele papierów dłużnych windykatora otrzymują telefony od osób proponujących im „odkupienie” trefnych obligacji. W praktyce chodzi o nakłonienie do kolejnych inwestycji, tym razem za dwu-, trzykrotnie wyższe kwoty.
  czytaj więcej
 • Trzy siódemki nie dla obligatariuszy

  01 grudnia 2017
  W sprawach nieoczywistych warto chodzić do sądu. W zdecydowanej większości przypadków, sąd wyjaśni ci, że nie może się zająć twoją sprawą, albo że nic nie da się zrobić. Zawsze coś przeszkadza.
  czytaj więcej
 • Ustawa o obligacjach poprawiona

  26 czerwca 2017
  Wprowadzone zmiany dają ubezpieczycielom prawo zaliczenia wpływów z emisji obligacji podporządkowanych do funduszy własnych, podobnie jak od dawna funkcjonuje to dla banków.
  czytaj więcej

Emisje