czwartek, 21 lutego 2019

Newsroom

Ruszyła sprawa sądowa o wadliwe zabezpieczenie obligacji

Emil Szweda, Obligacje.pl | 14 grudnia 2017
Pozew ma charakter precedensowy. Inwestorzy domagają się odszkodowania od oferującego, który oferował obligacje Milmeksu jako zabezpieczone, choć ustanowione zabezpieczenie miało wadę prawną uniemożliwiającą zaspokojenie praw inwestorów.

Chodzi o obligacje Milmeksu, które były notowane na Catalyst do 2014 r. Sama sprawa dotyczy papierów notowanych pod kodem MLX0414, ale w istocie dotyczy także serii MLX0813, ponieważ ona również była zabezpieczona na pakiecie rezerwacji częstotliwości na paśmie 3,5 Ghz.

I właśnie zabezpieczenie obligacji jest osią sporu prawnego (a nie sam fakt upadłości Milmeksu i jego kontrowersyjnych okoliczności – przeciwko władzom spółki podejrzewanym o wyłudzenia m.in. dotacji unijnych postępowanie prowadziła prokuratura i ABW). Inwestorzy domagający się odszkodowania dowodzą bowiem, że wprowadzono ich w błąd co do tego, że oferowane obligacje będą zabezpieczone zastawem rejestrowym na uprawnieniach z decyzji administracyjnych o rezerwacji częstotliwości telekomunikacyjnych, choć – ich zdaniem - taki zastaw od początku nie mógł być w sposób prawnie niewadliwy ustanowiony. Komplikacji dodaje fakt, że sąd rejonowy, prowadzący rejestr zastawów, wpisał do niego zastawy ustanowione na tych częstotliwościach, gdzie figurują one do dziś, choć – jak twierdzą obligatariusze – takie wpisy były również prawnie wadliwe.

Żeby dokończyć lekturę musisz być zalogowany!

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • Niejednoznaczna ocena postępowań restrukturyzacyjnych

  19 lutego 2019
  Próbujących wyjść na prostą firm, które wybierają drogę postępowań restrukturyzacyjnych, wciąż przybywa. Efektywność tej procedury pozostawia jednak wiele do życzenia, bo liczba zatwierdzonych układów jest niższa od umorzonych restrukturyzacji – wynika z raportu przygotowanego przez Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja i SpotData.
  czytaj więcej
 • Wchodzą nowe obligacje bankowe

  13 lutego 2019
  Prezydent właśnie podpisał nowelizację ustawy o BFG, co pozwoli wprowadzić do krajowego porządku prawnego nowy rodzaj bankowego długu, czyli obligacje nieuprzywilejowane.
  czytaj więcej
 • Trzy siódemki nie dla obligatariuszy

  01 grudnia 2017
  W sprawach nieoczywistych warto chodzić do sądu. W zdecydowanej większości przypadków, sąd wyjaśni ci, że nie może się zająć twoją sprawą, albo że nic nie da się zrobić. Zawsze coś przeszkadza.
  czytaj więcej
 • Ustawa o obligacjach poprawiona

  26 czerwca 2017
  Wprowadzone zmiany dają ubezpieczycielom prawo zaliczenia wpływów z emisji obligacji podporządkowanych do funduszy własnych, podobnie jak od dawna funkcjonuje to dla banków.
  czytaj więcej

Emisje