sobota, 22 września 2018

Newsroom

Ruszyła sprawa sądowa o wadliwe zabezpieczenie obligacji

Emil Szweda, Obligacje.pl | 14 grudnia 2017
Pozew ma charakter precedensowy. Inwestorzy domagają się odszkodowania od oferującego, który oferował obligacje Milmeksu jako zabezpieczone, choć ustanowione zabezpieczenie miało wadę prawną uniemożliwiającą zaspokojenie praw inwestorów.

Chodzi o obligacje Milmeksu, które były notowane na Catalyst do 2014 r. Sama sprawa dotyczy papierów notowanych pod kodem MLX0414, ale w istocie dotyczy także serii MLX0813, ponieważ ona również była zabezpieczona na pakiecie rezerwacji częstotliwości na paśmie 3,5 Ghz.

I właśnie zabezpieczenie obligacji jest osią sporu prawnego (a nie sam fakt upadłości Milmeksu i jego kontrowersyjnych okoliczności – przeciwko władzom spółki podejrzewanym o wyłudzenia m.in. dotacji unijnych postępowanie prowadziła prokuratura i ABW). Inwestorzy domagający się odszkodowania dowodzą bowiem, że wprowadzono ich w błąd co do tego, że oferowane obligacje będą zabezpieczone zastawem rejestrowym na uprawnieniach z decyzji administracyjnych o rezerwacji częstotliwości telekomunikacyjnych, choć – ich zdaniem - taki zastaw od początku nie mógł być w sposób prawnie niewadliwy ustanowiony. Komplikacji dodaje fakt, że sąd rejonowy, prowadzący rejestr zastawów, wpisał do niego zastawy ustanowione na tych częstotliwościach, gdzie figurują one do dziś, choć – jak twierdzą obligatariusze – takie wpisy były również prawnie wadliwe.

Żeby dokończyć lekturę musisz być zalogowany!

Więcej wiadomości kategorii Prawo

Emisje