sobota, 20 kwietnia 2024

Newsroom

Rynki dostały dwa lata więcej na opracowanie nowych benchmarków

msd | 27 lutego 2019
Konieczność opracowania nowego WIBOR-u jeszcze w tym roku budziła coraz większe zaniepokojenie. Tymczasem europejscy urzędnicy dali rynkom dodatkowe dwa lata.

Urzędnicy zgodzili się przesunąć termin na opracowanie i zatwierdzenie nowych stawek, tak aby zgodne były one z unijnym rozporządzeniem BMR. To coś, co w przypadku krajowego rynku budziło coraz większe emocje, ponieważ na opracowanie nowego benchmarku, który zastąpiłby dzisiejsze WIBOR/WIBID, pozostało już niewiele czasu. Na szczęście, będąca administratorem obecnych stawek GPW Benchmark oraz pozostałe instytucje uczestniczące w konsultacjach dostały czas do końca 2021 r.

Decydenci kupili dodatkowe czas, teraz administratorzy benchmarków powinni go dobrze wykorzystać, aby dostosować te stawki do regulacji tak szybko, jak to możliwe – powiedział Markus Ferber, poseł Parlamentu Europejskiego, cytowany przez Bloomberga i Reutersa.

Unijne rozporządzenie BMR zmierza do przedefiniowania obecnych benchmarków, tak aby były one stawkami możliwie najbardziej transakcyjnymi. Innymi słowy, chodzi o to, aby faktycznie odzwierciedlały one cenę pożyczek na rynku międzybankowym. Reforma wskaźników referencyjnych ma być odpowiedzią na szereg skandali, w których wychodziły manipulacje tymi stawkami (głównie LIBOR). 

O ile polski WIBOR takim manipulacjom nie podlegał, to z pewnością daleko jest mu do stawki transakcyjnej. Szczególnie w przypadku dłuższych terminów, trzy- i sześciomiesięcznych. Rynek dłuższych – właśnie kilkumiesięcznych – pożyczek międzybankowych podupadł podczas kryzysu sprzed ponad 10 lat. Ostatnimi czasy negatywnie wpłynęło na niego też wprowadzenie podatku bankowego, który naliczany jest co miesiąc.

Zaniepokojenie tempem prac nad nowym WIBOR-em wyrażał między innymi Komitet Stabilności Finansowej. W resorcie finansów powołano zaś specjalny zespół, którego zadaniem jest analiza możliwości zastąpienia WIBOR-u stawką referencyjną NBP. To rozwiązanie, zdaniem przynajmniej części uczestników rynku finansowego, jednak dość karkołomne. 

Więcej wiadomości kategorii Prawo