sobota, 12 lipca 2025

Newsroom

Rząd chce upraszczać rynek obligacji korporacyjnych

msd | 29 września 2022
Po latach zacieśniania regulacji na rynku długu, rząd chce jego rozwoju właśnie poprzez upraszczanie wymogów dla emitentów, wynika ze „strategii produktywności 2030”, za którą stoi Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

W ramach nowej strategii rząd chce dążyć do wzrostu wykorzystania pozakredytowych instrumentów finansowania przedsiębiorstw. Pomóc w tym miałaby więc między innymi promocja rynku obligacji i jego uproszczenie. Wśród zaplanowanych działań wskazano więc na: „rozwój rynku długu poprzez promocję wśród przedsiębiorców oraz dalsze (sic!) upraszczanie systemu wymogów dla nowych emitentów obligacji (zwłaszcza korporacyjnych), tak aby zmniejszyć koszty takich emisji.”

Nie ma w tym za grosz konsekwencji. Zwłaszcza, że rząd chciałby też rozwoju crowdfundingu dłużnego. Dokładnie tego samego – często wątpliwej jakości – crowdfundingu dłużnego, dla którego źródłem wzrostu w ostatnich latach było uszczelnienie rynku obligacji przedsiębiorstw (rejestracja w KDPW, agent emisji, itp.). Według strategii, konieczna jest identyfikacja barier rozwojowych dla tego runku oraz dostosowanie przepisów. Działaniami informacyjno-promocyjnymi crowdfundingu dłużnego miałby się natomiast zająć… Giełda Papierów Wartościowych wraz z innymi podmiotami rynku kapitałowego.

„Strategia produktywności 2030” została opublikowana w Monitorze w minioną środę. Jako pierwsza napisała o niej PAP.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

  • Rząd porzuca projekt NABE

    9 lipca 2025
    Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem skarbu państwa nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia, wynika z raportu końcowego przygotowanego przez zespół przy Ministerstwie Aktywów Państwowych.
    czytaj więcej
  • NIK gorzko o działaniach KNF i prokuratury ws. GetBacku

    8 lipca 2025
    Najwyższa Izba Kontroli nie zostawiła suchej nitki na działaniach nadzorcy i wymiaru sprawiedliwości w sprawie GetBacku. UKNF odpowiada jednak, że został potraktowany nieobiektywnie, a sama kontrola NIK zawiera błędne oceny zgromadzonego materiału.
    czytaj więcej
  • Listy zastawne z przywilejami dla kredytobiorców

    1 lipca 2025
    Jurand Drop, wiceminister finansów, cierpko ocenił postulaty grupy roboczej Europejskiego Kongresu Finansowego, która chciała m.in. zwolnienia podatkowego dla długoterminowych nabywców listów zastawnych. Ale inwestorzy i tak będą mogli liczyć na bonusy - wynika z naszych ustaleń.
    czytaj więcej
  • Zarząd i rada nadzorcza Włodarzewskiej staną przed sądem

    24 czerwca 2025
    Po ośmiu latach od ogłoszenia upadłości deweloperskiej spółki do sądu trafił pierwszy akt oskarżenia przeciwko byłym członkom zarządu i rady nadzorczej Włodarzewskiej.
    czytaj więcej