poniedziałek, 11 grudnia 2017

Newsroom

Sąd odmówił zatwierdzenia układu PLF

msd | 08 marca 2017
Property Lease Fund ma prawo do złożenia zażalenia na decyzję wrocławskiego sądu. Spółka nie informuje czy zamierza skorzystać z tej możliwości.

W lakonicznym komunikacie PLF nie podało co przesądziło o odmowie zatwierdzenia układu zawartego w listopadzie z właścicielami obligacji (cztery serie na 12,2 mln zł). Natomiast z naszych informacji od jednego z inwestorów (dane do wiadomości redakcji) wynika, że sąd przychylił się do złożonych zastrzeżeń i uznał warunki układu za "rażąco krzywdzące".

Co do zasady, sądowa odmowa zatwierdzenia układu w ramach przyspieszonego oraz zwykłego postępowania układowego kończy to postępowanie. Spółka ma dwa tygodnie na wniesienie zażalenia na decyzję sądu.

W przeszłości PLF przekonywał, że brak układu oznaczać będzie postępowanie upadłościowe (cytując dosłownie „upadłościowe/likwidacyjne”), na którym – według spółki – obligatariusze wyjdą mniej korzystnie.

Początkowo pierwsza rozprawa w sprawie zatwierdzenia układu przewidziana była na grudzień, lecz decyzją sądu odroczoną ją do końca stycznia. Ale i na niej nie doszło do zatwierdzenia układu, ustalono zaś, że jeden z uczestników postępowania zajmie dodatkowe stanowisko w sprawie układu.

Przyjęty w połowie listopada układ z obligatariuszami przewidywał 28-proc. redukcję wierzytelności przy jednoczesnym umorzeniu wszystkich odsetek. Spłata pozostałego kapitału miała być realizowana w miesięcznych ratach pochodzących z wpływów otrzymanych przez PLF rat leasingowych. Termin spłaty rat rozpisany był do 2046 r.

Więcej wiadomości o Property Lease Fund S.A.

 • Indeks Default Rate: Obligacyjne problemy łatwiej przewidzieć

  05 października 2017
  Przez ostatni rok notowane na Catalyst firmy nie wykupiły obligacji za 143,7 mln zł, czyli 1,9 proc. wygasającego w tym czasie zadłużenia. Pomimo lipcowego rekordowego defaultu, warszawski rynek korporacyjnego długu pozostaje w dobrej kondycji względem poprzednich lat. Statystyka pozostaje jednak nieubłagana dla najmniejszych emisji.
  czytaj więcej
 • Indeks Default Rate: Wyjątkowo mało kłopotów na Catalyst

  04 lipca 2017
  Przez 12 ostatnich miesięcy spółki z Catalyst nie wykupiły obligacji korporacyjnych wartych 63 mln zł, co stanowiło rekordowo niskie 0,9 proc. zapadającego w tym czasie zadłużenia. Gdy już się zdarzają, problemy z wykupem dotyczą najmniejszych emisji, plasowanych wśród inwestorów detalicznych.
  czytaj więcej
 • Property Lease Fund składa zażalenie na decyzję sądu

  09 czerwca 2017
  Na wszelki wypadek, gdyby zażalenie na postanowienie o odmowie zatwierdzenia układu nie zostało uwzględnione, spółka złożyła też wniosek o otwarcie postanowienia sanacyjnego. Prokuratura sprawdza, czy w PLF naruszono prawo.
  czytaj więcej
 • Indeks Default Rate: Spada udział niewykupionych obligacji na Catalyst

  06 kwietnia 2017
  W okresie ostatnich 12 miesięcy udział niespłaconego zadłużenia z tytułu obligacji korporacyjnych notowanych na GPW spadł do 2,7 proc. To jeden z najlepszych wyników ostatnich lat, a w perspektywie kolejnych kwartałów widać szansę na dalszą poprawę.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje