środa, 27 maja 2020

Newsroom

Sąd w końcu otworzył restrukturyzację Statimy

msd | 23 września 2019
Po ponad czterech miesiącach od złożenia wniosku katowicki sąd wydał postanowienie o otwarciu postępowania układowego wobec windykacyjnej spółki.

Sędzią komisarzem w postępowaniu restrukturyzacyjnym Statimy wyznaczona została Agata Adamczyk, zaś na nadzorcę sądowego wybrano Bartosza Klepacza.

Wniosek o otwarcie postępowania układowego Statima złożyła w połowie maja, gdy minął już termin wykupu dwóch serii obligacji. W styczniu i kwietniu windykacyjna spółka nie spłaciła bowiem papierów wartych kolejno 1,6 mln zł oraz 3,5 mln zł.

Od pozostałego długu spółka nie płaci natomiast odsetek. Chodzi o trzy serie obligacji o łącznej wartości 3,8 mln zł, które miały wygasać w tym roku.

Na Catalyst notowana jest tylko jedna z trzech emisji Statimy. Wartymi 2 mln zł papierami STA1219 po raz ostatni handlowano prawie trzy tygodnie temu, gdy wyceniano je na 80 proc. nominału. 

Wszystkie obligacje Statimy zabezpieczono na zbiorze wierzytelności. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że spółka od dawna nie płaci administratorowi zabezpieczeń, którego działania – zdaniem niektórych obligatariuszy – niespecjalnie przybliżają właścicieli niewykupionych papierów do odzyskania jakichkolwiek kwot z zabezpieczenia.

Więcej wiadomości o Statima S.A.

 • Indeks Default Rate: Cisza przed burzą?

  08 kwietnia 2020
  Przez 12 ostatnich miesięcy notowane na Catalyst firmy nie spłaciły obligacji o rekordowej wartości 226,9 mln zł. Ostatnie defaulty bynajmniej nie były zaskoczeniem, ale obecna sytuacja rynkowa aż nadto sprzyja niespodziankom.
  czytaj więcej
 • Indeks Default Rate: Ponad miliard strat na Catalyst w 10 lat

  07 stycznia 2020
  Notowane na Catalyst firmy nie spłaciły obligacji korporacyjnych o wartości 173,6 mln zł w 2019 r. Jak wynika z szacunków Obligacje.pl, przez 10 lat istnienia tego rynku wartość defaultów przekroczyła 1 mld zł.
  czytaj więcej
 • Statima nie wykupiła piątej serii obligacji

  16 grudnia 2019
  W piątek minął termin spłaty ostatniej serii papierów dłużnych windykatora, tym samym saldo jego niespłaconych obligacji wzrosło o kolejne 2 mln zł do 9 mln zł. Statima znów zapowiada nowych inwestorów, ale o propozycjach dla wierzycieli nie chce mówić wcale.
  czytaj więcej
 • Statima zmniejszyła dług, ale wobec kogo?

  05 grudnia 2019
  Windykacyjna spółka, która od stycznia nie spłaciła już czterech serii obligacji, chwali się zyskami, wzrostem kapitałów własnych, a nawet redukcją zadłużenia z tytułu kredytów i pożyczek. Na jej „sukcesach” nie korzystają tylko obligatariusze.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje