środa, 29 maja 2024

Newsroom

Skarb państwa oferuje Enei 988 mln zł za akcje Bogdanki

msd | 21 sierpnia 2023
Transakcja przeniesienia należących do Enei 22 mln akcji Lubelskiego Węgla Bogdanka zostanie opłacona obligacjami skarbu państwa.

Reprezentowany przez ministra aktywów państwowych skarb państwa złożył Enei ofertę nabycia 21,96 mln akcji Bogdanki po cenie 45 zł za sztukę, co daje łącznie 988,3 mln zł za prawie 65 proc. udziału w kapitale producenta węgla. Przy czym, cena ta miałby zostać uregulowana obligacjami skarbowymi, które zostałyby przekazane Enei za pośrednictwem Funduszu Reprywatyzacji.

„Emitent zapozna się z otrzymaną ofertą, a jej ewentualna akceptacja będzie uzależniona od pozyskania przez spółkę niezbędnych zgód korporacyjnych” – napisano w komunikacie kontrolowanej przez skarb państwa Enei.

Na wieść o ofercie otrzymanej przez Eneę akcje Bogdanki drożały w poniedziałek nawet o 18,8 proc. do 40,36 zł za sztukę. 

Oprócz sprzedaży akcji Bogdanki na rzecz skarbu państwa, z Enei wydzielone mają zostać także inne aktywa węglowe. Akcje spółek Enea Wytwarzanie oraz Enea Elektrownia Połaniec trafić miałyby do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego za cenę 3,11 mld zł (plus rozliczenie 2,38 mld zł istniejącego długu wewnątrzgrupowego w osiem lat).

Na Catalyst znajduje się jedna seria obligacji Enei, choć ich dostępność dla inwestorów indywidualnych ogranicza jednostkowy nominał na poziomie 100 tys. zł. Wygasające w połowie 2024 r. papiery oprocentowane są na WIBOR 6M plus 1,2 pkt proc. Rynek kwotuje je na 100,7/100,80 proc. nominału (bid/ask).

Więcej wiadomości o Enea S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst