sobota, 28 września 2024

Newsroom

Spada nawet WIBOR

msd | 11 marca 2020
Narastające oczekiwania obniżki stóp procentowych sprowadziły trzymiesięczny WIBOR poniżej 1,7 proc., najniższego poziomu od blisko czterech lat. Złagodzenie skutków wirusa wśród przedsiębiorstw może wymagać jednak bardziej niestandardowych działań niż tylko cięcia stóp.

WIBOR 3M spadł we wtorek z 1,7 proc. do 1,69 proc. Stawka sześciomiesięczna spadła zaś do 1,75 proc. i jest o 4 pkt bazowe niżej niż pod koniec lutego. Kierowane epidemią koronawirusa oczekiwania cięcia stóp zaczynają być więc widoczne nawet w stawkach WIBOR, już od lat niewrażliwych na zachowanie rynku pieniężnego.

Na razie symboliczne zmiany WIBOR-u to nic przy obserwowanych od końca lutego gwałtownych spadkach kontraktów na stopy procentowe, które wyceniają około trzy obniżki (łącznie 0,75 proc.) stopy referencyjnej w perspektywie kolejnych miesięcy. Rynek oczekuje, że jeszcze w czerwcu trzymiesięczny WIBOR spadnie do około 1,37 proc. (kontrakt FRA 3x6). Oczekiwania na wrzesień (6x9) to z kolei okolice 1,12 proc., a na grudzień lekko poniżej 1 proc. 

Na 39,4 mld zł korporacyjnego długu, który notowany jest na Catalyst, aż 36,3 mld zł (92 proc.) ma zmienny kupon, oparty o trzy- lub sześciomiesięczny WIBOR.

Tymczasem na wysokich oczekiwaniach wobec Rady Polityki Pieniężnej bynajmniej się nie kończy. Pojawiają się też coraz poważniejsze głosy o konieczności wprowadzenia programu, który zapewni przedsiębiorstwom dostęp do płynności, która w wielu przypadkach może zostać nadszarpnięta w najbliższym czasie. Takim rozwiązaniem mogłyby być na przykład pożyczki dla banków na wsparcie akcji kredytowej, czyli coś na wzór programu TLTRO prowadzonego od lat przez Europejski Bank Centralny.

W środę prezydent poinformował, że wyjdzie z inicjatywą, która miałaby wesprzeć kredytobiorców w regulowaniu zobowiązań.

- Mając na uwadze sytuację obywateli i przedsiębiorców zw. z epidemią koronawirusa, w trybie pilnym zamierzam wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych. Liczę na współpracę wszystkich instytucji odpowiedzialnych za rynek finansowy – napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

Przyłączenie się do inicjatywy prezydenta zapowiedział Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst