wtorek, 22 października 2019

Newsroom

Statima nie wykupiła kolejnej serii obligacji

msd | 12 kwietnia 2019
Zgodnie z przewidywaniami, windykator nie spłacił wartych 3,53 mln zł obligacji serii B. Spółka składa natomiast kolejne obietnice dotyczące wykupu zaległych długów.

Papiery serii B to już druga niewykupiona seria Statimy. W styczniu spółka nie spłaciła obligacji serii A na 1,66 mln zł. Wtedy też po raz pierwszy poinformowała o rozmowach z grupą zagranicznych inwestorów, którzy mieliby jej pożyczyć pieniądze na spłatę obligacyjnych długów. Po dwukrotnym przedłużeniu procesu pozyskania finansowania, w środę wieczorem, gdy upływał kolejny termin na zawarcie umów z zagranicznymi inwestorami, Statima w końcu poinformowała, że żadnych pieniędzy nie otrzyma. Przynajmniej nie teraz.

W styczniu, gdy Statima nie spłaciła papierów serii A, wypłaciła inwestorom ostatni kupon, o czym zresztą nie omieszkała się pochwalić na swojej stronie internetowej, przemilczając jednak fakt braku wykupu długu. Tym razem, w przypadku serii B, spółka nie wypłaciła nawet odsetek za ostatni okres.

Statima daje jednak inwestorom kolejne nadzieje.

Zarząd spółki informuje, że ze względu na przedłużające się rozmowy z grupą inwestorów zagranicznych, przeprowadził rozmowy z inwestorem mającym siedzibę na terenie Polski. W wyniku tych rozmów zostały ustalone i zaakceptowane przez strony warunki finansowania na rzecz spółki. W chwili obecnej strony są na etapie formalizowania poczynionych ustaleń – poinformowano.

Pozyskanie finansowania ma zapewnić, że w ciągu najbliższych siedmiu dni Statima spłaci całą zaległą serię A, której termin spłaty minął w styczniu oraz 33,5 proc. zapadającej w piątek (dziś) serii B plus odsetki od niej.

Planów na spłatę pozostałej części papierów serii B Statima jednak nie przedstawiła.

Niewykupione papiery serii A i B zabezpieczone są na zbiorze wierzytelności. Dodatkowo druga z emisji zabezpieczona jest też trzema siódemkami.

Obie serie długu oferowane były za pośrednictwem Polskiego Domu Maklerskiego, przy czym seria B emitowana była w trybie publicznym.

Kolejne wykupy obligacji Statimy przypadają w październiku (1 mln zł plus 0,76 mln zł) oraz grudniu (2 mln zł) tego roku. Tylko ostatnia z tych serii notowana jest na Catalyst, gdzie nigdy nią jednak nie handlowano.

Więcej wiadomości o Statima S.A.

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje