środa, 07 grudnia 2022

Newsroom

Szef KNF widzi ryzyko upadłości banków w razie niekorzystnego wyroku TSUE

msd | 12 października 2022
Brak możliwości dochodzenia od klientów wynagrodzenia za korzystanie z kapitału może kosztować banki około 100 mld zł i prowadzić do destabilizacji systemu, uważa Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF.

Na środę zaplanowano rozprawę przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącą bezumownego korzystania z kapitału w razie unieważnienia umowy. Według Jacka Jastrzębskiego, niekorzystny dla banków wyrok oznaczałby, że klienci mogliby uzyskać „darmowy kredyt”, a same banki zostałyby z kosztem kapitału, który przez lata udostępniały konsumentom. W jego ocenie takie rozstrzygnięcie oznaczałoby dla sektora bankowego około 100 mld zł jednorazowego kosztu.

- Prawdopodobne scenariusze, które się rysują w takiej sytuacji zakładają upadłość jednego, albo nawet kilku dużych banków, a trudności dużych banków pociągają za sobą obciążenia i koszty, które obciążają także banki mniejsze, w tym nieposiadające portfeli kredytów walutowych – powiedział przewodniczący KNF, cytowany przez PAP. 

Jak wyjaśnił, mogłoby dojść do paniki wśród uczestników rynku i zawirowań płynnościowych, a także konieczne mogłyby się okazać dodatkowe obciążenia sektora bankowego związane z zasileniem systemu gwarantowania depozytów. Dalej doszłoby zaś do spadku udzielanego finansowania, co odbiłoby się na gospodarce.

Szef KNF przystąpił do sprawy przed TSUE, gdzie – jak podaje PAP – w środę ma przedstawić swoje stanowisko.

Oczekuje się, że wyrok Trubynału zostanie ogłoszony za sześć do dwunastu miesięcy. 

Więcej wiadomości kategorii Prawo