piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Trigon TFI wypowiedziało GetBackowi umowę o zarządzanie funduszami wierzytelności

msd | 19 lipca 2018
Rozwiązanie umów o zarządzanie dziewięcioma funduszami Trigon Profit, według Towarzystwa, nastąpić miało z przyczyn leżących wyłącznie po stronie GetBacku. Windykator ma jednak inne zdanie na ten temat.

Trigon TFI podkreśla, że rozwiązanie umów poprzedziła szczegółowa analiza prawna i biznesowa. Ponadto, Towarzystwo ma pracować nad pozyskaniem nowym serwiserów do funduszy Trigon Profit.

– Działamy kierując się najlepszym interesem i bezpieczeństwem naszych klientów. W najbliższych dniach zamierzamy zawrzeć umowy o zarządzanie portfelami wierzytelności wspomnianych funduszy z nowymi podmiotami, którymi są renomowane, wyspecjalizowane firmy o wieloletnim doświadczeniu i uznanych kompetencjach. (…) Nasze wysiłki obecnie koncentrują się na jak najpłynniejszym przejęciu przez te podmioty obowiązków związanych z obsługą wierzytelności funduszy– powiedział Marek Juraś, prezes Trigon TFI, cytowany w komunikacie prasowym.

Towarzystwo przypomina też, że GetBack wciąż pozostaje inwestorem w funduszach Trigon Profit, w których posiada od 23 do 40 proc. certyfikatów. Te jednak są podporządkowane, co znaczy, że wpierw dokonywane są wykupy certyfikatów należących do pozostałych inwestorów. 

Sam GetBack nie zgadza się ze stanowiskiem Trigona. Według windykatora rozwiązanie umów nie jest bowiem możliwe do czasu zakończenia przeglądu transakcji realizowanych w funduszach Trigon Profit na wtórnym rynku wierzytelności. GetBack nie przyjmuje także stanowiska, że do rozwiązania umów doszło z przyczyn leżących po jego stronie.

Wcześniej w środę GetBack informował o złożeniu zawiadomień do prokuratury na niektórych byłych członków zarządu w związku z zawartą i opłaconą umową ramową z Trigon TFI o wartości 49,2 mln zł. W opinii Towarzystwa złożone zawiadomienie „można rozpatrywać jako próbę reakcji na wypowiedzenie GetBack umów na serwisowanie wierzytelności”.

Trigon TFI podkreśla także, że zawarcie umowy ramowej było „transparentne i powszechnie znane”. Według Towarzystwa jej zawarcie, a także wysokość i konstrukcję wynagrodzenia zaproponować miał GetBack.

Umowa miała biznesowy sens dla każdej ze stron. Serwisowanie zewnętrznych portfeli wierzytelności było jednym z filarów strategii rozwoju GetBack. Zawierając tego typu umowy, GetBack zapewniał sobie współpracę na wyłączność z najbardziej aktywnymi TFI na rynku. GetBack chciał sobie w ten sposób zagwarantować odpowiednio wysoki wolumen obsługiwanych portfeli wierzytelności i co za tym idzie odpowiedni poziom przychodów z serwisowania zewnętrznych portfeli wierzytelności. Dotyczyło to zarówno gwarancji serwisowania przyszłych funduszy jak i tych, które wcześniej zostały utworzone przez Trigon TFI. Przedstawiciele GetBack publicznie komunikowali znaczne korzyści, jakie dostrzegają w związku z zawarciem umowy z Trigon TFI – brzmi oświadczenie Towarzystwa.

Trigon TFI zaznacza też, że „zawarcie umowy było zgodne z przepisami prawa, transparentne i powszechnie komunikowane na rynku”. Towarzystwo powołuje się tutaj na nadzór korporacyjny ze strony głównego akcjonariusza GetBacku, uwzględnienie umowy w aneksie do prospektu emisyjnego, czy wreszcie fakt, że warunki finansowe umowy podlegały ocenie analityków i inwestorów.

Umowa była znana publicznie od sierpnia 2017 r. i wcześniej nikt tej umowy nie kwestionował, aż do momentu gdy jeden z naszych konkurentów postanowił wykorzystać ją do akcji czarnego PR skierowanego przeciwko Trigon TFI – przekonuje Towarzystwo.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że zanim doszło do wypowiedzenia przez Trigon TFI umów o zarządzanie funduszami wierzytelności oraz złożeniem przez GetBack zawiadomienia do prokuratury, nowy zarząd zabiegał o wycofanie wartej 49,2 mln zł umowy ramowej. 

Więcej wiadomości o Capitea S.A. (d. GetBack S.A.)

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium