sobota, 24 października 2020

Newsroom

Twórcy obligacyjnej piramidy na ponad 0,5 mld zł zatrzymani przez CBA

msd | 16 lipca 2020
Agenci CBA zatrzymali dwie osoby odpowiedzialne za powstanie i zarządzanie piramidą finansową, która wyemitowała obligacje na co najmniej 531 mln zł.

Zatrzymani to prezesi zarządu jednej ze stołecznych spółek, która oferowała klientom inwestycje na rynku nieruchomości w formie obligacji oraz udziałów w podmiotach celowych. 

„Na podstawie uzyskanych informacji ustalono, że do końca 2019 roku wyemitowano w ramach wskazanych spółek obligacje na kwotę nie mniejszą niż 531 milionów złotych. Na podstawie ustaleń funkcjonariuszy CBA stwierdzono, że znaczna część środków finansowych została przeznaczona na inne cele niż te, które zostały wskazane w warunkach emisji obligacji” – poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Zdaniem CBA osoby odpowiedzialne za prowadzenie spraw spółek kontynuowały zbywanie udziałów i obligacji przy świadomości złej sytuacji finansowej spółek celowych i ryzyka braku możliwości spłaty kapitału oraz wypłaty zysków. 

„Ustalono także, że osoby uprawnione do reprezentacji spółek dokonywały nielegalnych transferów środków pieniężnych, uniemożliwiając spółkom zaspokojenie roszczeń wierzycieli i doprowadzając je do niewypłacalności„ – podało CBA.

Jak informuje Prokuratura Regionalna w Poznaniu, zatrzymani mieli doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie nie mniejszej niż 250 mln zł, wpłaconych tytułem obligacji. 

„Z poczynionych ustaleń wynika, że znaczna część środków finansowych pozyskanych z emisji obligacji nie była przeznaczana na cele wskazane w warunkach emisji i z reguły transferowano je na konta innych, powiązanych osobowo spółek” – poinformowała Prokuratura Regionalna w Poznaniu.

Służby prasowe CBA oraz PR w Poznaniu odmówiły odpowiedzi na pytanie, czy sprawa dotyczy grupy Metropolitan Investment, na którą wskazywać mogą ich komunikaty.

Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Zatrzymani nie przyznali się do popełnienia zarzucanego przestępstwa. Prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec nich tymczasowego aresztu.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

Emisje