sobota, 12 lipca 2025

Newsroom

UKNF chce ulżyć nadzorowanym podmiotom w okresie epidemii

msd | 20 marca 2020
Wydłużenie terminów sporządzenia i publikacji sprawozdań finansowych, zmiany w memorandach informacyjnych, czy odsunięcie w czasie części zaplanowanych działań nadzorczych – to niektóre z propozycji, które Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przygotował w odpowiedzi na epidemię koronawirusa.

W kolejnym pakiecie impulsów, tym razem dla rynku kapitałowego, UKNF proponuje wprowadzenie zmian legislacyjnych, które pozwolą przesunąć spółkom terminy sprawozdawcze. Chodzi zarówno o sporządzenie, zatwierdzenie i publikację sprawozdań rocznych, jak i kwartalnych. Nadzorca jest też za wydłużeniem terminów przeprowadzenia WZ oraz zatwierdzenia polityki wynagrodzeń w spółkach.

Razem z resortem finansów UKNF ma też zaproponować zmiany legislacyjne dotyczące memorandów, aby ułatwić firmom pozyskiwanie kapitału.

„Będzie ona (zmiana legislacyjna – red.) prowadzić do istotnego ułatwienia i przyspieszenia procedowania dokumentów ofertowych wymaganych dla pozyskania kapitału przez przedsiębiorców.” – podał UKNF.

Urząd na razie nie precyzuje natomiast, czy w grę wchodzi podniesienie wartości ofert dla więcej niż 149 inwestorów ponad obecny limit (2,5 mln euro rocznie).

UKNF zapowiada też „pragmatyczne podejście” do niektórych prowadzonych działań nadzorczych, aby firmy mogły skoncentrować się na obsłudze klientów i kluczowych procesów. Chodzi między o odsunięcie w czasie niektórych zaplanowanych działań, czy wypełnianie norm nadzorczych.

„W przypadku naruszeń norm adekwatności kapitałowej, w tym limitów dużych ekspozycji, przy podejmowaniu odpowiednich działań nadzorczych UKNF weźmie pod uwagę wpływ czynników związanych z obecną sytuacją epidemiczną” – podano.

Jak wskazano, Urząd chce też podejmować działania w kierunku utrzymania płynności na rynku. W tym celu być może przymknie oko na niektóre przekroczenia limitów inwestycyjnych w funduszach.

„UKNF w sposób indywidualny podejdzie do kwestii przekroczeń limitów inwestycyjnych obowiązujących fundusze inwestycyjne, dostosowując działania nadzorcze do aktualnej sytuacji rynkowej” – poinformowano także.

Z zapewnień nadzorcy wynika też, że podejmuje on i wspiera „działania zmierzające do stworzenia lub uruchomienia narzędzi mających na celu wsparcie płynności w obszarze skarbowych papierów wartościowych.”

W minioną środę UKNF opublikował też pakiet impulsów dla sektora bankowego, które miałyby zachęcić instytucje finansowe do utrzymania dostępności kredytu dla przedsiębiorstw.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

  • Rząd porzuca projekt NABE

    9 lipca 2025
    Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem skarbu państwa nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia, wynika z raportu końcowego przygotowanego przez zespół przy Ministerstwie Aktywów Państwowych.
    czytaj więcej
  • NIK gorzko o działaniach KNF i prokuratury ws. GetBacku

    8 lipca 2025
    Najwyższa Izba Kontroli nie zostawiła suchej nitki na działaniach nadzorcy i wymiaru sprawiedliwości w sprawie GetBacku. UKNF odpowiada jednak, że został potraktowany nieobiektywnie, a sama kontrola NIK zawiera błędne oceny zgromadzonego materiału.
    czytaj więcej
  • Listy zastawne z przywilejami dla kredytobiorców

    1 lipca 2025
    Jurand Drop, wiceminister finansów, cierpko ocenił postulaty grupy roboczej Europejskiego Kongresu Finansowego, która chciała m.in. zwolnienia podatkowego dla długoterminowych nabywców listów zastawnych. Ale inwestorzy i tak będą mogli liczyć na bonusy - wynika z naszych ustaleń.
    czytaj więcej
  • Zarząd i rada nadzorcza Włodarzewskiej staną przed sądem

    24 czerwca 2025
    Po ośmiu latach od ogłoszenia upadłości deweloperskiej spółki do sądu trafił pierwszy akt oskarżenia przeciwko byłym członkom zarządu i rady nadzorczej Włodarzewskiej.
    czytaj więcej