czwartek, 29 września 2022

Newsroom

UKNF proponuje zakup obligacji za pieniądze z wakacji kredytowych

Michał Sadrak | 12 maja 2022
Według Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, posiadacze złotowych kredytów hipotecznych mogliby skorzystać z darmowych wakacji kredytowych choćby po to, aby za chwilowo uwolnione środki kupić nowe obligacje oszczędnościowe.

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, w tym i kolejnym roku kredytobiorcy będą mogli liczyć na bezkosztowe zawieszenie po czterech rat. Łącznie zawieszeniu podlegać będzie do ośmiu rat, które wydłużą okres kredytowania, ale bez dodatkowych odsetek. Tak przygotowany program ma być dostępny dla wszystkich właścicieli kredytów mieszkaniowych w złotych. 

"Zaproponowana formuła +wakacji kredytowych+ jest rozwiązaniem zupełnie bezkosztowym dla kredytobiorców, dającym im realną ulgę w postaci ośmiu miesięcy przerwy w spłacie zobowiązań kredytowych" – napisano w komunikacie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, cytowanym przez PAP i wnp.pl.

UKNF idzie o krok dalej i przedstawia też kredytobiorcom propozycję, co mogliby zrobić z pieniędzmi, których w okresie wakacji kredytowych nie wydadzą na płatność rat dla banku.

"Przykładowo, w tym okresie mają oni możliwość ulokowania środków, które musieliby przeznaczyć na spłatę rat, w nowy typ obligacji oszczędnościowych, o dużo korzystniejszym oprocentowaniu wobec obecnej oferty. Później środki te będzie można przeznaczyć na +nadpłatę+ kredytu" – przyznał UKNF.

Urząd wreszcie przyznaje jednak, że bezkosztowe po stronie klientów wakacje kredytowe stanowić będą obciążenie dla banków. Pełnić bowiem one będą rolę bezpłatnego udostępnienia kapitału.

"Kredytobiorca zyskuje na nieodpłatnym odroczeniu spłat, banki nie uzyskują w tym okresie rekompensaty z tytułu udostępnianego klientom kapitału. W tym czasie nie dochodzi jednak do zwolnienia banków z obciążeń podatkowych i regulacyjnych. Banki zaakumulowały jednak wystarczające zasoby - także dzięki osiąganym w ostatnim czasie wysokim zyskom - dzięki czemu mogą bezpiecznie zabsorbować konsekwencje wsparcia udzielonego kredytobiorcom" - stwierdzono także w komentarzu UKNF, cytowanym przez PAP i wnp.pl.

Zgodnie z projektem, tylko w 2022 r. sektor bankowy ma ponieść około 8,9 mld zł kosztów pomocy kredytobiorcom, w tym około 4 mld zł to koszt wakacji kredytowych. Resort finansów szacuje, że z rozwiązania tego skorzysta średnio co drugi z 2 mln kredytobiorców.

Tymczasem w ostatnich dniach premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie nowych obligacji oszczędnościowych, które mają stanowić „benchmark” dla – jego zdaniem – zbyt nisko oprocentowanych lokat bankowych. Od czerwca do oferty Ministerstwa Finansów trafić więc mają 12- i 24-miesięczne obligacje. Oprocentowanie pierwszych ma być równe stopie referencyjnej NBP, a drugich będzie sumą stopy referencyjnej powiększonej o marżę (papiery zastąpią obecne stałokuponowe dwulatki). Ostateczne szczegóły mają zostać przedstawione 25 maja, wynika z zapowiedzi resortu finansów.

Komentarz Obligacje.pl

Wygranym pomysłu zgłoszonego przez UKNF okazać się może Ministerstwo Finansów. Jeśli – zgodnie z sugestią UKNF – pieniądze, które nie popłyną do banków w formie rat kapitałowo-odsetkowych (4 mld zł odsetek w tym roku plus kapitał), trafią częściowo na zakup obligacji oszczędnościowych, to resort finansów nie tylko zmniejszy zależność od kapryśnego rynku hurtowego, ale i przy okazji zyska tańsze źródło finansowania. 

Więcej wiadomości kategorii Prawo