środa, 27 października 2021

Newsroom

Unibep – raport Navigator Debt Advisory

Navigator Debt Advisory | 30 czerwca 2020
Podsumowanie wyników spółki po raporcie za I kw. 2020 r.

W I kw. 2020 r. Grupa Unibep odnotowała przychody w wysokości 346,9 mln zł (+5,3 proc. r/r) oraz zysk netto na poziomie 3,3 mln zł (+62,8 proc. r/r). W ujęciu rok do roku przychody spadły o 6,6 proc. w segmencie kubaturowym oraz o 1,7 proc. w segmencie infrastrukturalnym, choć oba segmenty zanotowały poprawę marży na sprzedaży. Przychody wzrosły natomiast w segmencie deweloperskim (+406,5 proc. r/r) i modułowym (+4 proc. r/r). Istotny wzrost przychodów w segmencie deweloperskim wynika z niskiej bazy porównawczej w I kw. 2019 r. związanej z niską liczbą przekazanych w tym okresie lokali.

W I kw. 2020 r. branża budowlana nie odczuła jeszcze znacząco pandemii COVID-19. Zarząd Unibep komunikuje, że budowy Grupy są realizowane zgodnie z harmonogramem budów, a fabryka domów modułowych w Bielsku Podlaskim funkcjonuje bez większych zakłóceń. Grupa nie notuje również problemów we współpracy z podwykonawcami i dostawcami materiałów. Ewentualnego wpływu COVID-19 na wyniki Grupy Unibep spodziewamy się dopiero w kolejnych kwartałach ze względu na spadek tempa sprzedaży mieszkań, obniżenie wydajności prac budowlanych, opóźnienia w ogłaszaniu przetargów oraz wysoce prawdopodobny spadek popytu inwestycyjnego. Spółka przewiduje, że klienci mogą w najbliższym czasie przekładać decyzje inwestycyjne na czas po opanowaniu pandemii. Istotnym ryzykiem pozostaje również spowolnienie prac w urzędach.

W naszej ocenie Grupa jest dobrze przygotowana na potencjalny kryzys. Wartość portfela zamówień w części budowlano-infrastrukturalnej wynosiła na koniec I kw. 2020 r. 1,65 mld zł, z czego ok. 1 mld zł przypadał na rok 2020. Pracę na najbliższych kilka kwartałów Grupa ma więc zapewnioną. Sytuacja płynnościowa Unibep jest dobra, a dług netto jest ujemny (środki pieniężne w dyspozycji spółki są wyższe od jej zobowiązań finansowych). Grupa deklaruje że wprowadza programy oszczędnościowe, które mają być jednak neutralne dla pracowników ze względu na chęć utrzymania kadry. Każdy realizowany kontrakt w budownictwie kubaturowym, modułowym i infrastrukturalnym ma zapewnione finansowanie. Na rok 2020 nie przypada do wykupu żadna seria obligacji, nie ma również kumulacji spłat innego zadłużenia finansowego.

W dniu 27 lutego Unibep skupił 1,5 mln sztuk akcji własnych po cenie jednostkowej 9,2 zł przeznaczając na tę operację łącznie 13,8 mln zł. 14 maja Zarząd przedstawił również rekomendację wypłaty dywidendy z zysku za rok 2019 w kwocie łącznej 6,9 mln zł tj. 22 grosze na akcję, co również pokazuje, że sytuacja Grupy jest bardzo stabilna. Istotna część spółek dywidendowych obecnych na GPW wstrzymała się bowiem w bieżącym roku z transferem zysku do akcjonariuszy.

Pobierz cały raport (PDF, 607 KB)

Więcej wiadomości o Unibep S.A.

Więcej wiadomości kategorii Analizy

 • Popyt na mieszkania nie słabnie – raport

  21 lipca 2021
  W 2021 roku zaobserwujemy wzrost cen mieszkań, jednak nie podzielamy opinii, że mamy do czynienia z bańką na rynku nieruchomości – uważają analitycy DM Navigator.
  czytaj więcej
 • Mieszkanie na wynajem – stabilne i opłacalne

  14 czerwca 2021
  Ostatni, pandemiczny rok potwierdził siłę i zalety inwestycji w mieszkania. Przyszłość dla ich posiadaczy wygląda optymistycznie, choć trzeba brać poprawkę na pierwsze sygnały o możliwości podniesienia stóp procentowych oraz chwilowe problemy rynku najmu – czytamy w raporcie „Mieszkania jako klasa aktywów inwestycyjnych”, przygotowanym przez Michael/Ström Dom Maklerski.
  czytaj więcej
 • Dobre perspektywy Dekpolu (analiza)

  28 maja 2021
  Analitycy Biura Maklerskiego PKO BP prognozują, że wyjątkowo sprzyjające otoczenie w deweloperce mieszkaniowej pozwoli grupie Dekpol osiągnąć skokowy wzrost zysku.
  czytaj więcej
 • DM Navigator: Mocny popyt na lokale mieszkalne

  05 maja 2021
  Deweloperzy dążą do przenoszenia rosnących kosztów produkcji na finalnego odbiorcę, co w naszej ocenie nie wróży w bieżącym roku spadku cen – uważają analitycy.
  czytaj więcej