sobota, 24 października 2020

Newsroom

UOKiK ostrzega przed wekslami Funduszu Hipotecznego Yanok

msd | 29 lipca 2020
Zdaniem prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów działanie FH Yanok może narazić nabywców weksli na poważne straty finansowe.

Wydane ostrzeżenie Urząd argumentuje tym, że z zebranych od nabywców weksli pieniędzy Fundusz udziela pożyczek, między innymi przedsiębiorcom posiadającym obniżoną zdolność kredytową i zalegającym ze spłatą zadłużenia instytucjom finansowym. Informacje zgromadzone przez UOKiK mają wskazywać na duże ryzyko utraty środków przez konsumentów, którzy nabyli weksle FH Yanok.

– Niektórzy nieuczciwi przedsiębiorcy wykreowali nowy sposób pozyskania kapitału, który może narażać Polaków na straty i z tego powodu apelowałem od lutego o zachowanie ostrożności. Wątpliwości wzbudza przede wszystkim sposób lokowania pieniędzy pozyskanych od konsumentów, którzy są przekonani, że ich środki lokowane są w nieruchomości, podczas gdy w rzeczywistości FH Yanok przeznacza je m.in. na udzielanie ryzykownych pożyczek innym przedsiębiorcom. W trosce o oszczędności konsumentów zdecydowałem o wydaniu ostrzeżenia i postawieniu zarzutów Funduszowi Hipotecznemu Yanok – powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, cytowany w komunikacie prasowym.

Według Urzędu pieniądze wpłacane przez konsumentów FH Yanok pożycza mikro i małym przedsiębiorcom, którzy wykorzystują je między innymi do pokrycia zadłużenia w firmach pożyczkowych. 

Prezes UOKiK zarzuca Funduszowi także wprowadzanie konsumentów w błąd poprzez informowanie ich o gwarancji zwrotu kapitału, bezpieczeństwie inwestycji porównywalnym do lokaty bankowej i obligacji. Zdaniem Urzędu FH Yanok celowo wywołuje u konsumentów mylne wrażenie, że oferta weksli składana jest na rynku regulowanym. 

- (…) Interesy słabszej strony umowy – czyli konsumentów inwestujących w weksle – nie są odpowiednio zabezpieczone, w przeciwieństwie do interesów Funduszu Hipotecznego Yanok. Konsument otrzymuje przy tym nieakceptowalne przez Urząd złudzenie poczucia bezpieczeństwa – dodaje prezes UOKiK.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK może nałożyć na Fundusz karę pieniężną do 10 proc. rocznego obrotu.

Ze strony internetowej FH Yanok dowiadujemy się, że oferuje on weksle z zyskiem do 10 proc. w skali roku.

W przeszłości FH Yanok znajdował się na liście ostrzeżeń publicznych KNF, lecz został z niej wykreślony po tym, gdy prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania. 

Przed wekslami, których oferty mnożą się od czasu wprowadzenia „pogetbackowych” zmian na rynku obligacji, UOKiK ostrzegał już wcześniej, podobnie jak Rzecznik Finansowy oraz Komisja Nadzoru Finansowego. 

Więcej wiadomości kategorii Prawo

Emisje