środa, 07 grudnia 2022

Newsroom

UOKiK wymierzył kolejną karę za „obligacje społeczne”

msd | 06 października 2022
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na spółkę KFG i jej szefa łącznie 160 tys. zł kar za wprowadzanie w błąd, których celem było zachęcenie do inwestycji w pożyczki. Dla niepoznaki nazywanych obligacjami.

Wśród zakwestionowanych praktyk znalazło się to, że spółka KFG używała wprowadzającej w błąd nazwy „Krajowy Fundusz Gwarancyjny” oraz posługiwała się logotypami kluczowych dla rynku finansowego instytucji, w tym na przykład Komisji Nadzoru Finansowego, czy Bankowego Funduszu gwarancyjnego. Działania te miały zachęcić konsumentów do inwestycji w oferowane przez powiązaną spółkę „obligacje społeczne”. W rzeczywistości były to zwykłe pożyczki. 

Nieuczciwe praktyki stosowane przez spółkę KFG były podwójnie szkodliwie. Konsumentów  wprowadzano w błąd, produkt oferowany jako tzw. obligacje społeczne był de facto niezabezpieczoną pożyczką o wysokim poziomie ryzyka. Dodatkowo przedsiębiorca bezprawnie używał logotypów instytucji, które nadzorują rynek finansowy, dbają o bezpieczeństwo uczestników, udzielają gwarancji i wsparcia. To nadużycie mogło wpłynąć na decyzje konsumentów, zwiększać ich zainteresowanie promowaną ofertą i sugerować jej bezpieczeństwo – powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, cytowany w komunikacie.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów spółka KF otrzymała łącznie 89,5 tys. zł kar, a kolejne 70 tys. zł kar przypadło jej prezesowi. O działaniach spółki i jej szefa UOKiK miał też powiadomić Prokuraturę Krajową.

Wcześniej Urząd nałożył też 170 tys. zł kar na powiązaną z KFG spółkę Obligacje Społeczne oraz jej szefa. Strona firmy, o której alarmowaliśmy jako jedni z pierwszych, została zablokowana. 

Więcej wiadomości kategorii Prawo