środa, 26 lutego 2020

Newsroom

Uprawomocnienie układu GetBacku lada chwila

msd | 13 lutego 2020
Układ windykacyjnej spółki z wierzycielami może się uprawomocnić w lutym lub marcu, wynika z informacji Obligacje.pl. Pierwsze symboliczne pieniądze mają więc szansę pojawić się na kontach obligatariuszy nim do sądu trafią akty oskarżenia.

We wrocławskim sądzie pozostało do rozpoznania jeszcze jedno zażalenie. Już nawet nie na sam układ, a na odrzucenie przez sąd wcześniejszego zażalenia na zatwierdzenie układu. 

- Do rozpoznania pozostaje jeszcze tylko zażalenie z dnia 3 lutego 2020 r. na odrzucenie zażalenia jednego z wierzycieli na zatwierdzenie układu. Skład do rozpoznania zażalenia poziomego został  wylosowany wczoraj (12 lutego – red.). W razie oddalenia tego zażalenia układ uprawomocni się – powiedziała Obligacje.pl Joanna Podwin z biura rzecznika prasowego Sądu Okręgowego we Wrocławiu (samo postępowanie toczy się przed Sądem Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej).

Nasza rozmówczyni jednocześnie przyznała, że do uprawomocnienia układu może zatem dojść w lutym lub marcu. 

Wcześniej, w grudniu, dwa inne zażalenia, które podlegały merytorycznemu rozpoznaniu, zostały oddalone przez wrocławski Sąd Okręgowy, a kolejne umorzone na skutek wycofania przez dłużnika.

Przyjęty w styczniu 2019 r. i zatwierdzony 4,5 miesiąca później układ GetBacku z wierzycielami zakłada, że do właścicieli niezabezpieczonych obligacji spółki wróci 25 proc. wartości nominalnej długu w ratach rozłożonych na osiem lat. Treść układu przewiduje jednak, że dwie pierwsze raty dla niezabezpieczonych obligatariuszy miałby wartość zerową. 

Niedawno windykator informował o wypracowaniu nadwyżek gotówkowych, które mogą trafić na przyspieszenie płatności dwóch pierwszych – niezerowych – rat. Przyjmując zatem, że zachowany zostanie przy tym określony w warunkach układu termin płatności („pierwsza rata płatna będzie w ostatnim dniu roboczym drugiego pełnego kwartału kalendarzowego przypadającego po dacie uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu układu”), obligatariusze mogliby oczekiwać pierwszych symbolicznych wpływów pod koniec września. Być może jeszcze przed skierowaniem do sądu aktów oskarżenia wobec osób współodpowiedzialnych za tę aferę.

Wartość niezabezpieczonych obligacji GetBacku, które będą podlegać 75-proc. umorzeniu to około 2,5 mld zł.

Więcej wiadomości o GetBack S.A.

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

 • Strzyżenie obligacji 2C Partners

  25 lutego 2020
  Nieruchomościowa spółka porozumiała się w sprawie umorzenia połowy obligacji, których termin spłaty minął w maju ubiegłego roku.
  czytaj więcej
 • Obligatariusze Unified Factory przyjęli układ

  21 lutego 2020
  Właściciele niewykupionych papierów serii C i D mają otrzymywać 56 proc. należności głównej w latach 2022-2029. Część obligacyjnych wierzytelności zostanie też skonwertowana na nowe akcje, a w grę wchodzi także zaspokojenie z przedmiotu zastawu.
  czytaj więcej
 • Cedrob oferuje 100 mln zł za składniki majątkowe Kani

  19 lutego 2020
  Producent mięsa drobiowego chce kupić składniki majątkowe Zakładów Mięsnych Henryk Kania, które czekają na otwarcie postępowania upadłościowego.
  czytaj więcej
 • Według Brastera obligacje nie stały się wymagalne

  19 lutego 2020
  Zdaniem zarządu Brastera publikacja komunikatu z informacją, że spółka może nie mieć pieniędzy na okresową amortyzację obligacji i odsetki od nich nie stanowi jeszcze naruszenia warunków emisji. Spółka chce przełożyć termin płatności najbliższej płatności, ale nie myśli o przesunięciu terminu ostatecznego wykupu, przewidzianego na 29 listopada tego roku.
  czytaj więcej

Emisje