piątek, 29 maja 2020

Newsroom

Wierzyciele Kani odbierają spółce maszyny produkcyjne

msd | 12 września 2019
Z jednego z zakładów produkcyjnych spółki zabrano siedem maszyn. W sprawie kolejnych wpłynęło zaś do spółki pismo z prokuratury.

Wymontowanie i wywiezienie siedmiu maszyn z zakładu w Mokrsku miało mieć związek z wypowiedzeniem umów leasingu przez Pekao Leasing, wynika z wyjaśnień spółki. Ponadto ZM Kania otrzymały też pismo z prokuratury w sprawie otrzymanego datowanego jeszcze na 17 kwietnia tego roku wezwania do wydania maszyn wykorzystywanych w produkcji wędlin i mięsa. W tym przypadku chodzi o umowy leasingu wypowiedziane spółce przez SG Equipment Leasing Polska.

W piśmie z prokuratury wezwano zarządcę do zweryfikowania, czy wymienione w wezwaniu maszyny znajdują się w spółce. Zarządca ma także określić, czy są one niezbędne w procesie zachowania produkcji.

W najbliższym czasie produkcja z zakładach Kani ma być prowadzona na podstawie umowy przerobowej z Cedrobem. Zawarł ją zarządca Kani, niedługo po tym, jak sąd uchylił spółce zarząd własny. Za realizację umowy przerobowej znajdująca się w restrukturyzacji spółka ma dostawać od Cedrobu 4 mln zł netto co miesiąc. Później umowa może przekształcić się w dzierżawę przedsiębiorstwa. Natomiast przy współpracy z Tarczyńskim prowadzone będą poszukiwania inwestora dla Kani.

Jeszcze przed ustanowieniem zarządcy, poprzedni zarząd Kani kwestionował przed sądem decyzje rady wierzycieli co do współpracy z Cedrobem i Tarczyńskim. Sąd oddalił jednak zarzuty byłego już zarządu. W międzyczasie CBŚP zatrzymało Grzegorza M., do niedawna wiceprezesa Kani, a w przeszłości także prezesa spółki.

Przed kilkoma dniami zarządca ZM Kania informował też, że prokuratura zażądała od spółki wydania pełnej dokumentacji za ponad 6,5 roku działalności. Chodzi o śledztwo związane między innymi z fałszowaniem danych księgowych.

ZM Kania znajdują się przyspieszonym postępowaniu układowym od czerwca tego roku. W czerwcu, gdy spółka była już pod ochroną sądowej restrukturyzacji, minął termin wykupu wartych 50 mln zł obligacji serii F. Dwie kolejne serie – H oraz I – wciąż notowane są na Catalyst, a rynek wycenia je w okolicach 5,5-7 proc. nominału.

Więcej wiadomości o Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A.

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje