środa, 27 maja 2020

Newsroom

Zarządca Kani zawiadomił prokuraturę ws. działań zarządu spółki

msd | 18 września 2019
Mirosław Mozdżeń złożył w katowickiej prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia licznych przestępstw przez członków zarządu ZM Henryk Kania wraz z wnioskiem o ich ściganie.

Ogólnie rzecz ujmując, zdaniem zarządcy Kani zarząd spółki miał przywłaszczyć sobie należący do niej serwer, a także znajdujące się na nim dane. Ponadto miał też usuwać lub zmieniać dane informatyczne celem utrudnienia dostępu do nich.

W zawiadomieniu złożonym do Prokuratury Rejonowej Katowice-Południe znaleźć się też miało odniesienie do przestępstwa wyrządzenia spółce znacznej szkody majątkowej przez nieprowadzenie dokumentacji działalności spółki, prowadzenie jej w sposób nierzetelny lub niezgodny z prawdą.

O problemach z serwerem wraz z oprogramowaniem produkcyjnym zarządca Kani informował w poprzednich dniach. Jak ustalił, do jego wymontowanie i wywiezienia ze spółki dojść miało w okresie około dwóch miesięcy poprzedzających odebranie ZM Kania zarządu własnego i ustanowienie zarządcy.

Jak wskazywano w poprzednich dniach, problem z serwerem może utrudnić lub nawet uniemożliwić prowadzenie produkcji. Innymi słowy, zagraża to realizacji umowy przerobowej z Cedrobem, która miałaby podtrzymać działalność Kani do czasu wydzierżawienia przedsiębiorstwa lub znalezienia dla spółki inwestora.

Niedawno dokumentację spółki zabezpieczyło CBŚP. Kontrolę w spółce przeprowadzi też katowicki Urząd Celno-Skarbowy.

W związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości finansowych w ZM Kania do trzymiesięcznego aresztu trafił niedawno Grzegorz M., wiceprezes spółki, a wcześniej jej wieloletni prezes.

ZM Kania znajdują się przyspieszonym postępowaniu układowym od czerwca tego roku. W czerwcu, gdy spółka była już pod ochroną sądowej restrukturyzacji, minął termin wykupu wartych 50 mln zł obligacji serii F. Dwie kolejne serie – H oraz I – wciąż notowane są na Catalyst, a rynek wycenia je w okolicach 3-7 proc. nominału.

Więcej wiadomości o Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A.

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje