sobota, 12 lipca 2025

Newsroom

Zatrzymania w kolejnej obligacyjnej aferze

msd | 24 sierpnia 2020
Na polecenie prokuratury funkcjonariusze CBA zatrzymali trzy osoby z kierownica spółki, która zajmowała się sprzedażą obligacji. CBA informuje o szkodzie inwestorów sięgającej nawet kilkuset milionów złotych, ale ustalenia prokuratury mówią na razie o 17 mln zł.

Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w ramach której mieli dopuścić się oszustw, prania pieniędzy, prowadzenia działalności obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia, czy też wprowadzania nabywców instrumentów finansowych w błąd co do poziomu ryzyka inwestycyjnego oraz sytuacji gospodarczej emitentów.

„Wstępne informacje zgromadzone w śledztwie wskazują, że działalność przestępcza wymienionych osób mogła doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem nawet kilku tysięcy osób, a szacunkowe straty sięgają kilkuset milionów złotych” – poinformowało CBA, które całą sprawę nazwało piramidą finansową.

Tymczasem z komunikatu Prokuratury Okręgowej w Warszawie wynika, że przestępcza działalność podejrzanych doprowadziła do pokrzywdzenia ponad 80 osób, a – wynikająca z materiału dowodowego – łącza wartość ustalonej do tej pory szkody to 17 mln zł.

Wśród zatrzymanych znaleźli się prezes, członek zarządu oraz były dyrektor działu prawnego warszawskiej spółki. Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec nich trzymiesięczny areszt.

Prokurator Aleksandra Skrzyniarz, rzecznik warszawskiej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, odmówiła odpowiedzi na nasze pytania, czy sprawa dotyczy spółki Alpha Bridge Broker (d. Gerda Broker). Oficjalnie jednak nie zaprzeczyła tym informacjom.

W ubiegłym tygodniu wiadomość o zatrzymaniu osób powiązanych ze spółką Alpha Bridge Broker podał dzienniksledczy.pl.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

  • Rząd porzuca projekt NABE

    9 lipca 2025
    Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem skarbu państwa nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia, wynika z raportu końcowego przygotowanego przez zespół przy Ministerstwie Aktywów Państwowych.
    czytaj więcej
  • NIK gorzko o działaniach KNF i prokuratury ws. GetBacku

    8 lipca 2025
    Najwyższa Izba Kontroli nie zostawiła suchej nitki na działaniach nadzorcy i wymiaru sprawiedliwości w sprawie GetBacku. UKNF odpowiada jednak, że został potraktowany nieobiektywnie, a sama kontrola NIK zawiera błędne oceny zgromadzonego materiału.
    czytaj więcej
  • Listy zastawne z przywilejami dla kredytobiorców

    1 lipca 2025
    Jurand Drop, wiceminister finansów, cierpko ocenił postulaty grupy roboczej Europejskiego Kongresu Finansowego, która chciała m.in. zwolnienia podatkowego dla długoterminowych nabywców listów zastawnych. Ale inwestorzy i tak będą mogli liczyć na bonusy - wynika z naszych ustaleń.
    czytaj więcej
  • Zarząd i rada nadzorcza Włodarzewskiej staną przed sądem

    24 czerwca 2025
    Po ośmiu latach od ogłoszenia upadłości deweloperskiej spółki do sądu trafił pierwszy akt oskarżenia przeciwko byłym członkom zarządu i rady nadzorczej Włodarzewskiej.
    czytaj więcej