poniedziałek, 25 listopada 2024

Newsroom

Zmiany w CIT uderzą w Providenta

msd | 4 października 2017
International Personal Finance, właściciel firmy pożyczkowej Provident, ocenia, że gdyby – na razie proponowana – znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązywała już w 2016 r., to obciążenie podatkowe grupy wzrosłoby o 12-14 mln GBP.

Zaproponowana w wtorek nowelizacja, zdaniem Ministerstw Finansów, prowadzić ma do uszczelnienia systemu CIT. W skrócie, chodzi o to, aby duże przedsiębiorstwa płaciły podatki w miejscu faktycznego uzyskiwania dochodu, zamiast przenoszenia ich do innych krajów o korzystniejszych stawkach podatkowych. Nowe regulacje miałyby zacząć obowiązywać od 2018 r.

IPF ocenia, że gdyby nowelizacja ustawy o CIT już obowiązywała, to za sam 2016 r. grupa musiałaby zapłacić o 12-14 mln GBP podatku więcej. To nie wszystko, w wynikach 2017 r. konieczny okazałby się też jednorazowy odpis odroczonego podatku dochodowego w wysokości 30 mln GBP.

W całym 2016 r. grupa IPF osiągnęła 92,6 mln GBP zysku brutto, z czego na Polskę i Litwę, które są dla niej najważniejszymi rynkami (w istocie chodzi o Polskę, ale IPF prezentuje dla obu krajów połączone dane), przypadało 56,2 mln GBP zysku brutto. Natomiast po sześciu miesiącach tego roku skonsolidowany wynik brutto IPF wynosił 43 mln GBP, z czego ponad połowę wygenerował rynek polski (22,3 mln GBP).

Ewentualne zmiany w ustawie o CIT bynajmniej nie są jedynymi podatkowymi trudnościami grupy IPF w Polsce. Na skutek przeprowadzonych kontroli konieczna była zapłata 34 mln GBP podatków za 2008 i 2009 r. Ponadto, firma nie wyklucza też kolejnych płatności, wynikających z kontroli obejmujących 2010 r. i kolejne lata. Ich wartość mogłaby sięgać do 105 mln GBP, wynika z ostatniego sprawozdania finansowego firmy pożyczkowej. W każdym razie IPF nie zgadza się z decyzją polskiego fiskusa, więc złożył od niej odwołanie. Oczekuje, że decyzja w tej sprawie znana będzie na przełomie 2017 i 2018 r.

Na Catalyst notowane są obligacje IPF Investments Polska, spółki zależnej brytyjskiego IPF. Warte 200 mln zł obligacje z terminem spłaty w czerwcu 2020 r. w środę z rana wyceniane są na 89,61 proc. nominału, co daje im 10,55 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości o IPF Investments Polska Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst