czwartek, 20 lutego 2020

Newsroom

18 osób usłyszało zarzuty ws. sprzedaży obligacji GetBacku na ponad 89 mln zł

msd | 26 lutego 2019
Prokuratura Regionalna w Warszawie postawiła zarzuty kilkunastu osobom, w tym byłym prezesom, członkom zarządu i pracownikom Idea Banku, dotyczące „oszustw na szkodę prawie 400 klientów, którzy kupili obligacje spółki GetBack za niemal 90 mln zł”.

Przestępcze działania podejrzanych osób, jak podano, miały na celu „osiągnięcie korzyści majątkowej w postaci prowizji”.

Z ustaleń śledztwa wynika, że mimo iż Idea Bank nie miał uprawnień do oferowania obligacji spółki GetBack S.A., podejrzani sprzedawali klientom obligacje m.in. pod pozorem zawierania umów na lokaty bankowe. Nie informowali o tym klientów i wprowadzali ich błąd w kwestii gwarancji zysku i bezpieczeństwa inwestowania. Zachęcali do zakupu instrumentów finansowych, fałszywie informując, że oferta ma charakter ekskluzywny i jest ograniczona w czasie – informuje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Jak podaje prokuratura, wśród 18 podejrzanych osób znajdują się byli prezesi Idea Banku Jarosław A. i Tomasz B. (prawdopodobnie chodzi jednak o Tobiasza) oraz byli członkowie zarządu: Dariusz M., Małgorzata Sz. i Aneta S.-K. Ponadto na liście podejrzanych jest też dyrektor departamentu bankowości osobistej Maciej G., zastępca dyrektora departamentu sieci sprzedaży bankowości osobistej Piotr M. i koordynator ds. wsparcia sieci bankowości osobistej Sylwia M. 

Zarzuty dotyczące niekorzystnego rozporządzania pieniędzmi klientów, jak podano, prokuratura postawiła również siedmiu pracownikom Idea Banku i Lion`s Banku, którzy sprzedawali obligacje wrocławskiego windykatora oraz trzem osobom związanym z innymi podmiotami, które także brały udział w dystrybucji papierów.

Członkom zarządu Idea Banku S.A. prokuratura zarzuciła dodatkowo niedopełnienie obowiązków poprzez dopuszczenie do sprzedaży obligacji bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz stosowanie oszukańczych praktyk – podała także prokuratura.

Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Po najświeższych działaniach prokuratury liczba osób z zarzutami w śledztwie dotyczącym GetBacku wzrosła do 38. Wobec siedmiu z nich stosowany jest obecnie areszt. 

Idea Bank przypomniał we wtorek, że w lipcu 2018 r. sam złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez niektórych byłych członków zarządu. W postępowaniu tym Idea Bank uzyskał status pokrzywdzonego.

Podjęte działania potwierdzają pełne zaangażowanie banku w wyjaśnienie tej sprawy. Obecne wydarzenia dotyczą zdarzeń o charakterze minionym oraz byłych współpracowników Idea Bank i nie mają związku z bieżącą działalnością operacyjną banku – podał Idea Bank.

W związku ze sprzedażą papierów dłużnych GetBacku KNF wpisała Idea Bank na listę ostrzeżeń publicznych w zakresie prowadzenia działalności maklerskiej bez zezwolenia (nie dotyczy działalności bankowej). Wiązało się to także z zawiadomieniem prokuratury.

Sprzedaż obligacji GetBacku przez Idea Bank bada też UOKiK, który prowadzi postępowanie wobec banku. 

Więcej wiadomości o Idea Bank S.A., GetBack S.A.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • Blisko 40 skarg na decyzję BFG wobec PBS w Sanoku

  14 lutego 2020
  Liczba skarg złożonych do sądu administracyjnego na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego BS zbliżyła się do 40 i jeszcze rośnie, wynika z informacji Obligacje.pl.
  czytaj więcej
 • UOKiK ostrzega przed wekslami

  13 lutego 2020
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o ryzyku inwestowania w weksle, które zyskują na popularności po zmianach w prawie, które zaszły na rynku obligacji. UOKiK nie wyklucza też wszczęcia postępowań wyjaśniających.
  czytaj więcej
 • Zawieszona rada PBS-u złożyła skargę na decyzję BFG

  11 lutego 2020
  Zdaniem zawieszonej rady nadzorczej Podkarpackiego Banku Spółdzielczego „nie zachodziły żadne okoliczności uzasadniające pozbawienie banku możliwości dalszego prowadzenia działalności”. BFG twierdzi jednak, że był zobowiązany do podjęcia takiej, a nie innej decyzji.
  czytaj więcej
 • Rejestr obligacji rośnie powoli

  07 lutego 2020
  Spółki na razie nie spieszą się ze zgłoszeniem do KDPW emisji obligacji uplasowanych przed 1 lipca 2019 r. Ustawowo mają na to czas do końca pierwszego kwartału tego roku.
  czytaj więcej

Emisje