sobota, 23 listopada 2024

Newsroom

PCC Rokita planuje debiut na GPW

ems | 24 lutego 2014
Emisja akcji nie zagraża planowanym emisjom obligacji, natomiast może wpłynąć na wyższe bezpieczeństwo inwestycji w dług i - co za tym idzie - obniżeniu kuponu.

Na razie decyzję o przeprowadzeniu publicznej emisji akcji PCC Rokita i o planowanym debiucie giełdowym podjęli akcjonariusze (w ostatni piątek). Jednak nie wynika z tego, że spółka zamierza odwołać zaplanowane wcześniej publiczne emisje obligacji. PCC Rokita ma ważny program przeprowadzenia publicznych emisji obligacji o wartości 200 mln zł, prospekt emisyjny zatwierdziła już Komisja Nadzoru Finansowego.

W naszej strategii finansowania rozwoju widzimy miejsce zarówno dla kredytów bankowych, finansowania obligacyjnego, jak też pozyskiwania środków poprzez emisję akcji. Struktura oferty nie jest jeszcze ustalona – wyjaśnia Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita, cytowany w komunikacie prasowym.

Natomiast zapowiedziana emisja akcji nie jest być może najlepszą wiadomością dla Organiki, która prowadzi właśnie publiczną emisję obligacji, ponieważ PCC Rokita chce zwiększyć nakłady inwestycyjne wymagane do zwiększenia produkcji polioli i systemów poliuretanowych, wykorzystywanych m.in. do produkcji materacy, pianek, etc. a więc w tym samym segmencie, w którym działa Organika.

Ponadto, należy założyć, że wzrost kapitału własnego w wyniku planowanej emisji akcji, obniżyłby wskaźniki zadłużenia Rokity, które już obecnie prezentują się bardzo dobrze (na koniec września łączne zobowiązania grupy były niższe od kapitału własnego), co mogłoby mieć wpływ na oferowane oprocentowanie nabywcom nowych serii obligacji. Ostatnią emisję obligacji PCC Rokita przeprowadziła oferując 6,8 proc. stałego oprocentowania za czteroletnie papiery. Redakcja Obligace.pl kilkukrotnie sugierowała, że w nowej emisji PCC Rokita może spróbować obniżyć oprocentowanie do 6,5 proc.

Na Catalyst znajdują się cztery serie obligacji Rokity za które spółka płaci od 6,8 do 9 proc. Najbliższy wykup przypada na październik tego roku (25 mln zł). Emitent musi spłacić wówczas najwyżej oprocentowane papiery. Niewykluczone więc, że skorzysta z przysługującej mu opcji wcześniejszego wykupu.

Notowane na Catalyst obligacje Rokity wycenianie są znacznie powyżej nominału (102,25-103,19 proc.), z rentownością brutto między 5,05 - 5,94 proc.

Więcej wiadomości o PCC Rokita S.A.

  • PCC Rokita ze stratą w III kw.

    15 listopada 2024
    W wyniku niesprzyjającej sytuacji rynkowej chemiczna grupa osiągnęła w III kwartale pierwszą od co najmniej kilkunastu lat stratę netto. Mimo równoległego wzrostu zadłużenia, jej sytuacja finansowa wciąż pozostawała jednak znacznie lepsza niż przed okresem prosperity z lat 2021-2022.
    czytaj więcej
  • Spółka Rokity i Exolu pożyczy 344 mln zł

    11 października 2024
    Podmiot będący wspólnym przedsięwzięciem chemicznych spółek z grupy PCC zawarł umowy kredytowe, z których większość środków trafi na finansowanie budowy nowego zakładu.
    czytaj więcej
  • Lekka poprawa wyników PCC Rokity

    22 sierpnia 2024
    Choć drugi kwartał upłynął chemicznej grupie pod znakiem delikatnej poprawy rentowności, to z powodu wypłaty dywidendy jej dług netto po raz pierwszy od trzech lat przekroczył równowartość 12-miesięcznego zysku EBITDA.
    czytaj więcej
  • Wyniki Rokity nadal pod dużą presją

    16 maja 2024
    Zysk EBITDA chemicznej grupy spadł w I kwartale o dwie trzecie w stosunku do poprzedniego roku. Jej przepływy operacyjne były zaś najniższe od sześciu lat.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst