niedziela, 19 maja 2024

Newsroom

Kruk wybrał Niemcy

ems | 19 sierpnia 2014
Nie w Hiszpanii, ale w Niemczech spróbuje rozwinąć skrzydła krajowy potentat rynku wierzytelności.

Kruk nigdy nie ukrywał, że interesuje go rozwój działalności na rynkach zagranicznych. Wcześniej Kruk inwestował w wierzytelności w Polsce, w Rumunii (w tych dwóch krajach wyrósł na lidera rynku) oraz w Czechach i Słowacji. Od dwóch lat spółka sugerowała, że rozważa także rozpoczęcie inwestycji na rynkach zachodnich, ale Kruk długo nie mógł się zdecydować.

Niemcy to duży rynek konsumencki z prawie 80 mln mieszkańców. Wartość bankowych kredytów konsumenckich jest czterokrotnie większa niż w Polsce i wynosi ponad 230 mld EUR. Niemiecki rynek sprzedaży wierzytelności należy do największych w Europie. Atrakcyjność rynku niemieckiego potwierdza również obecność największych europejskich firm z branży zarządzania wierzytelnościami, z których część jest obecna też w Polsce czy Rumunii - powiedział Piotr Kurpa, prezez i założyciel Kruka cytowany w komunikacie prasowym.

W odróżnieniu od konkurencji Kruk chce działać w modelu prougodowym (zamiast nasyłać komorników woli zawrzeć porozumienie z dłużnikiem), sprawdzonym na krajowym i rumuńskim rynku, oraz - od pewnego czasu - naśladowanym przez inne spółki z branży (jak Kredyt Inkaso czy P.R.E.S.C.O.). Spółka przeprowadziła badania na rynku niemieckim takiego modelu windykacji i na ich podstawie podjęła decyzję o rozpoczęciu inwestycji. Od wtorku w Berlinie działa więc spółka córka Kruka.

Dla inwestorów z rynku obligacji nowe otwarcie może oznaczać, że Kruk zechce na nowo emitować dług (zakupy pakietów wierzytelności trzeba jakoś sfinansować), choć zapewne pierwsze kroki na nowym rynku będą ostrożne. W tym roku Kruk nie przeprowadził jeszcze żadnej emisji obligacji wyraźnie ograniczając wartość transakcji zakupu wierzytelności bankowych kredytów konsumpcyjnych. Kruk dokonał wprawdzie dużej transakcji na rynku wierzytelności hipotecznych, ale sfinansował ją kredytem bankowym.

Na Catalyst notowanych jest czternaście serii obligacji Kruka, wszystkie wyceniane są powyżej nominału, a rentowność najpłynniejszej z nich - serii detalicznej - oscyluje wokół 5,3 proc.

Więcej wiadomości o Kruk S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst