wtorek, 26 października 2021

Newsroom

Capital Park ma zielone światło od KNF

ems | 25 listopada 2014
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Capital Park. Deweloper może na jego podstawie przeprowadzać publiczne emisje obligacji o wartości do 100 mln zł.

Przedstawiciele Capital Park wcześniej zapowiadali, że pierwszą publiczną emisję niezabezpieczonych obligacji o wartości 65 mln zł chcieliby przeprowadzić jeszcze w tym roku.

- Wiele zależy od KNF i procedur, ale chcielibyśmy przeprowadzić pierwszą emisję w grudniu i pozyskać z niej 65 mln zł na przedterminowy wykup obligacji serii A - powiedział Michał Koślacz, członek zarządu Capital Park w rozmowie z redakcją Obligacje.pl w połowie października.

Seria A notowana jest na Catalyst a jej oryginalny termin wykupu przypada na lipiec 2015 r. Przed wakacjami Capital Park przeprowadził emisję obligacji serii B, z której pozyskał 35 mln zł (obligacje te także są notowane na Catalyst), a środki przeznaczył na przedterminowy wykup części obligacji serii A. We wrześniu Capital Park przeprowadził także prywatną emisję obligacji serii C o wartości 20 mln zł, która wkrótce ma trafić do obrotu na Catalyst. Według naszych informacji marża w przypadku tej emisji wyniosła 5,2 pkt proc. ponad WIBOR, wobec 5,5 proc. w czerwcu i 5,0 proc. w przypadku serii A, która jest jednak zabezpieczona hipoteką. Należy założyć, że marża w przypadku emisji publicznej będzie jeszcze niższa. Według naszych informacji ostateczna wysokość marży nie została jeszcze ustalona, ale negocjacje toczą się poniżej 5 pkt proc., być może w okolicach 4,5 pkt proc.

Na koniec września wskaźnik zadłużenia finansowego (zadłużenie finansowe netto vs kapitały własne) wyniósł 0,55 proc., a wskaźnik szybkiej płynności 1,82 - wynika z obliczeń Obligacje.pl. Choć spośród 18 deweloperów na detalicznej części Catalyst jest kilku, którzy mogą poszczycić się niższym zadłużeniem kapitału własnego, tylko Unidevelopment miał (na koniec półrocza) jednocześnie niższy wskaźnik zadłużenia finansowego i wyższy wskaźnik szybkiej płynności wynika z obliczeń Obligacje.pl. Te dwa wskaźniki mają istotne znaczenie dla oceny sytuacji finansowej deweloperów.

Na Catalyst notowane są dwie serie obligacji Capital Park. Seria A o wartości 65 mln zł zapada w lipcu przyszłego roku, ale spółka ma prawo realizacji opcji call na początku stycznia 2015 r. Seria B o wartości 35 mln zł wygasa w czerwcu 2017. Seria C została uplasowana w ramach prywatnej oferty we wrześniu 2014 r.

Więcej wiadomości o Capital Park S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje