piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Ghelamco jednak do piątku

ems | 17 grudnia 2014
Deweloper po raz trzeci zdecydował się wydłużyć termin przyjmowania zapisów w ramach publicznej emisji obligacji - potrwają one do piątku, 19 grudnia.

Oryginalnie zakładano, że zapisy potrwają do 8 grudnia, ale spółka najpierw wydłużyła zapisy do 15 grudnia, później do 16 grudnia, a wczoraj wydłużono ich przyjmowanie do piątku. 

Deweloper oferuje inwestorom indywidualnym 4,5-letnie obligacje oprocentowane na 3,5 pkt proc. ponad WIBOR6M o łacznej wartości 50 mln zł.

Rozpiętość marż czternastu serii obligacji Ghelamco notowanych na Catalyst wynosi 4-6 pkt proc., przy czym emisja przeprowadzona w sierpniu tego roku uplasowana została z marżą 4,75 pkt proc. Ostatnia emisja została przeprowadzona we wrześniu przy marży 4,3 pkt proc. Była to oferta prywatna, a objęli ją inwestorzy detaliczni. Cztery serie notowane są tylko na BondSpot, a jedna nominowana jest w EUR.

Komentarz Obligacje.pl

W tym roku trzy spółki decydowały się na wydłużenie terminu przyjmowania zapisów w przypadku publicznych emisji obligacji przeprowadzanych na podstawie prospektu emisyjnego - Orlen, Best i Ghelamco. Orlen i Best usprawiedliwione są o tyle, że oferowały obligacje o stałym oprocentowaniu, które nie są dobrze przyjmowane na rynku pierwotnym (choć rynek wtórny wycenia je wysoko ponad nominał). Dotąd nie zdarzyło się, by zapisy wydłużano aż trzykrotnie. Nie wystawia to dobrego świadectwa konstruktorom oferty Ghelamco. Przeszkodą w uplasowaniu emisji najwyraźniej jest wysokość kuponu plus konkurencja ze strony Capital Park, który płaci o 80 bps więcej. Obligacje Ghelamco z wyższą rentownością można też kupić na Catalyst.

W niezbyt odległej historii mieliśmy już do czynienia z sytuacją, gdy emitent oblligacji w ramach publicznej oferty przeholował z obniżaniem marży. Dokładnie przed rokiem Getin Noble Bank uplasował mniej niż połowę z oferty wartej 50 mln zł, gdy zaoferował 2,75 pkt proc. marży w miejsce 3,0 pkt proc. marży oferowanych regularnie we wcześniejszych emisjach. W kolejnch ofertach bank wrócił do marży 3,0 i inwestorzy znów chętnie je kupowali. Lekcja warta odrobienia.

Więcej wiadomości kategorii Emisje