poniedziałek, 23 września 2019

Newsroom

Tauron od czwartku na Catalyst

ems | 12 marca 2015
W pierwszym dniu notowań przeprowadzono transakcje warte 2,5 mln zł przy cenie 100,17 proc. Seria warta 1,75 mld zł notowana jest tylko na BondSpot.

Oprocentowanie papierów Tauronu przekracza WIBOR6M o 90 bps. Na całym Catalyst jest tylko pięciu emitentów, którzy płacą niższe marże, z czego dwóch to gminy (Elbląg i Tczew), a dwa to banki (BGK i ING). Dobrym materiałem do porównań są papiery piątego z nich - PGE. Grupa PGE płaci o 20 bps mniejszą marżę, a przy okazji możemy przekonać się na ile ocena ratingowa przekłada się na koszty oprocentowania.

Niezależna agencja ratingowa Eurorating ocenia bowiem PGE na A- z perspektywą stabilną. Tauron oceniony został na BBB z perspektywą negatywną. Obie spółki dzielą więc dwa stopnie, przy czym A- to jednak ocena "niski poziom ryzyka kredytowego", a BBB to już "ryzyko kredytowe na średnim poziomie".  Obydwa papiery emitowane były z pięcioletnim tenorem, przy czym w innych warunkach rynkowych (PGE półtora roku wcześniej).

Więcej wiadomości o Tauron Polska Energia S.A., PGE S.A.

 • Majowe emisje PGE debiutują na Catalyst

  21 sierpnia 2019
  Energetyczny koncern wprowadził do giełdowego obrotu siedmio- i 10-letnie niezabezpieczone papiery dłużne o łącznej wartości 1,4 mld zł.
  czytaj więcej
 • Tauron zamienia program obligacji na kredyt

  21 czerwca 2019
  Energetyczny koncern zawarł umowę kredytową na 6,07 mld zł, która ma zastąpić program emisji obligacji o wartość 6,27 mld zł z listopada 2015 r.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Duże emisje przed wakacjami

  10 maja 2019
  PGE uplasowała obligacje na 1,4 mld zł, a Bank Pekao, KGHM i Famur chcą jeszcze w II kwartale wyjść na rynek z dużymi – jak na nasze warunki – emisjami, co może oznaczać zmniejszenie i tak niezbyt wielkiej płynności na rynku. Tymczasem ZM Henryk Kania wciąż milczą w sprawie opinii audytora, a właściwie jej braku.
  czytaj więcej
 • PGE uplasowała obligacje na 1,4 mld zł

  10 maja 2019
  Energetyczny koncern zamknął księgę popytu na 7- i 10-letnie papiery, za które zapłaci odpowiednio 1,2 pkt proc. oraz 1,4 pkt proc. marży ponad WIBOR 6M. Druga z emisji, to najdłuższe dotychczas papiery przedsiębiorstwa przemysłowego na polskim rynku obligacji korporacyjnych.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje