sobota, 27 kwietnia 2024

Newsroom

EFM wykorzystuje ustawę antylichwiarską

msd | 02 kwietnia 2015
Europejski Fundusz Medyczny obniży oprocentowanie trzech notowanych na Catalyst serii obligacji o 0,1-0,8 pkt proc., tak by znajdowało się ono na poziomie 10 proc.

To pierwsza spółka na Catalyst, która zdecydowała się na ten krok w obecnym cyklu obniżek stóp procentowych. W przeszłości z możliwości takiej skorzystała natomiast Poznańska 37.

O ryzyku obniżenia odsetek nawet od papierów stałokuponowych pisaliśmy na początku marca, gdy Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę referencyjną z 2 do 1,5 proc. W wyniku tego stopa lombardowa zmalała do 2,5 proc. i zgodnie z tzw. ustawą antylichwiarską (w istocie jest to kodeks cywilny) maksymalne odsetki nie mogą przekraczać 10 proc.

Decyzja EFM dotyczy wszystkich trzech serii znajdujących się w obrocie na Catalyst. Obejmie więc ona stałokuponowe papiery serii D, które dotychczas oprocentowane były na 10,8 proc., jak i dwie serie obligacji zmiennokuponowych. Wprawdzie za dwie ostatnie (serie E i F) spółka płaci odpowiednio 6,4 i 6,1 pkt proc. marży ponad WIBOR 3M, ale w warunkach emisji zapisano, że oprocentowanie nie może być niższe niż 10,4 oraz 10,1 proc.

Na początku marca wskazywaliśmy, że możliwość obniżenia oprocentowania w wyniku cięć stóp procentowych dotyczy 12 emitentów. Gdyby każdy z nich zdecydował się na ten krok, to łączna oszczędność na odsetkach sięgnęłaby prawie 1,5 mln zł. Ale to tylko teoria, bo na tej liście znajdują się tacy emitenci, jak e-Kancelaria, PPUH VIG czy ZM Mysław.

Wchodząca w lipcu nowa ustawa o obligacjach znosi zapis o maksymalnych odsetkach, ale dotyczy to wyłącznie nowoemitowanych papierów.  

Więcej wiadomości o Europejski Fundusz Medyczny S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst