środa, 25 czerwca 2025

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Poprawa nastrojów

Emil Szweda | 30 maja 2025
Obniżka oprocentowania obligacji oszczędnościowych, która wchodzi w życie od 1 czerwca może okazać się zaledwie początkiem większego ruchu. Na rynku korporacyjnym utrzymuje się zwrot w stronę inwestorów instytucjonalnych.

Od czerwca oprocentowanie obligacji oszczędnościowych skarbu państwa spadnie o 0,5 pkt proc. w przypadku papierów rocznych i dwuletnich oraz o 0,1 pkt proc. w przypadku tych o dłuższym terminie. Bez zmian pozostało tylko oprocentowanie obligacji trzymiesięcznych (3,0 proc.), którymi i tak mało kto się dziś interesuje. Była to druga z kolei obniżka stawek i wiele wskazuje na to, że nie ostatnia.

W przypadku obligacji rocznych i dwuletnich sprawa jest jasna - ich oprocentowanie związane jest z wysokością stopy referencyjnej NBP, więc majowa obniżka stóp procentowych przełożyła się też na oferowane oprocentowanie (w kolejnych miesiącach oprocentowanie tych obligacji nadal może się zmieniać w zależności od decyzji RPP). W przypadku pozostałych obligacji oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym jest już arbitralną decyzją resortu finansów i można pozwolić sobie na spekulacje. Prawdopodobnie nie jest to koniec cięć, a to z powodu różnicy między oprocentowaniem obligacji oszczędnościowych a rentownością papierów skarbowych na rynku hurtowym. Rentowność trzylatek (PS0728) wynosiła w piątek 4,5 proc., podczas gdy nawet obniżone oprocentowanie trzyletnich papierów oferowanych inwestorom indywidualnym wynosić będzie 5,65 rocznie. Różnica na korzyść inwestorów indywidualnych jest znacząca, a w przypadku obligacji czteroletnich (6 proc. vs 4,8 proc.) jeszcze wyższa. To daje resortowi pole do dalszych obniżek, przy założeniu, że rentowność obligacji na rynku hurtowym będzie spadać.

A w taki właśnie scenariusz uwierzyli inwestorzy instytucjonalni po tym, jak URE podał w czwartek wysokość nowych - niższych o 15 proc. - taryf na gaz dla gospodarstw domowych, a w piątek GUS opublikował szybki szacunek inflacji za maj, która spadła do 4,1 proc. w skali roku. Dane oczywiście przypomniały wszystkim o scenariuszu, w którym RPP dokonuje dalszych obniżek stóp. Niekoniecznie już  na początku czerwca, ale w lipcu, gdy będzie dostępna nowa projekcja inflacyjna dalsze obniżki są możliwe. Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych spadla o 25 pkt bazowych w zaledwie dwa dni. Oczywiście nie byłoby to możliwe, gdyby południowego kierunku nie obrały też obligacje notowanych na rynkach bazowych. Warto zwrócić uwagę, że również rentowność obligacji francuskich znacząco (z 3,6 proc. do 3,19 proc.) oddaliła się od szczytu z połowy marca, co jest nieomylnym sygnałem, że inwestorzy chwilowo nie przejmują się licznymi komentarzami prasowymi sugerującymi ryzyko utraty płynności przez Francję w perspektywie dwóch lat (co nie oznacza, że takiego ryzyka nie ma; po prostu obecnie inwestorzy słuchają innych melodii). 

Naszemu resortowi finansów sprzyjają więc okoliczności wewnętrzne i zewnętrzne i chwilowo tylko nieliczne głosi ekonomistów przypominają, że nasze zadłużenie także rośnie niebezpiecznie szybko i jest zbyt kosztowe w utrzymaniu. Ten temat będzie jeszcze wracał.

Na rynku korporacyjnym niewielką emisję skierowaną do inwestorów indywidualnych z sukcesem zakończył Vindexus, trzy kolejne oferty jeszcze trwają. Tymczasem rynkowe wyceny ostatnich emisji skierowanych do szerokiego grona nabywców wskazują, że zapał inwestorów do akceptowania każdych warunków, jakie zaoferują im emitenci, ostygł. Wiele z serii uplasowanych przy niskich marżach notowanych jest poniżej nominału. Elementem niepewności jest też niewyjaśniona sytuacja Ghelamco. Emitenci obligacji wolą się więc zwrócić w stronę inwestorów profesjonalnych. Obligacje zaoferuje im Kruk, a w tym tygodniu o rozważaniu takiej opcji poinformował również Marvipol. Obie firmy dysponują prospektami emisyjnymi, które pozwalają im oferować obligacje szerokiemu gronu inwestorów. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Drobnych brak

    20 czerwca 2025
    Na przestrzeni dwóch lat średnia wartość obligacji oferowanych inwestorom w szeroko dostępnych emisjach publicznych przeprowadzanych na podstawie prospektów emisyjnych wzrosła prawie dwuipółkrotnie, z 33 mln zł do 78 mln zł.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Rynek wiedział, nie powiedział

    13 czerwca 2025
    Od początku tygodnia rentowności obligacji USA spadały, a ich ceny rosły, co jest typowym zachowaniem inwestorów w reakcji na wzrost napięcia geopolitycznego. Ale w piątek, gdy obawy o zaostrzenie konfliktu się zmaterializowały, ceny amerykańskich obligacji spadły.
    czytaj więcej
  • Era Trumpa 2.0: wkraczamy w okres inflacji

    13 czerwca 2025
    W odróżnieniu od wcześniejszych epizodów inflacyjnych, ten ma charakter strukturalny, wynikający nie tylko z decyzji politycznych, ale także z głębszej transformacji gospodarki globalnej. Znajdujemy się w erze inflacji nie z powodu krótkoterminowych wstrząsów, ale dlatego, że sama struktura globalnej produkcji i alokacji kapitału ulega głębokim zmianom – pisze analityk Saxo Banku.
    czytaj więcej
  • Rynek koryguje oczekiwania na obniżki stóp

    11 czerwca 2025
    Od ubiegłotygodniowego posiedzenia RPP notowania kontraktów FRA zdążyły wygumkować jedną obniżkę stóp procentowych w horyzoncie najbliższych dwóch, trzech kwartałów.
    czytaj więcej