czwartek, 28 marca 2024

Newsroom

Analiza Regis

redakcja Obligacje.pl | 23 lipca 2015
„O ile pierwsza część planu (pogorszenie wyników) jest realizowana bez zarzutu, to wejście w nowe branże,(...) może wiązać się z ryzykiem nie osiągnięcia założonych celów.”

Pełna treść analizy dostępna jest dla zalogowanych użytkowników, którzy przy rejestracji wybrali opcję bezpłatną. Użytkownicy, którzy wybrali rejestrację płatną, muszą mieć wykupiony abonament NEWS I ANALIZY. Przejdź do CENNIKA.

Autorem analizy jest Remigiusz Iwan, prowadzący bloga rynekobligacji.com.

 

Regis działa na rynku już od 1991 roku i jest liderem segmentu mieszanek przyprawowych (smakowych) i dodatków do wędlin. Spółka posiada silną pozycję na rynku, mocno rozwinięty dział badawczo – rozwojowy. Dzięki temu Regis zarejestrował wiele patentów, a także korzysta z dotacji Unii Europejskiej.

Dywersyfikując działalność, grupa rozwija segmenty suplementów diety, odżywek dla sportowców, czy też odżywek dla zwierząt. Zyski generowane z podstawowej działalności kierowane są na zbudowanie silnej pozycji właśnie w nowych perspektywicznych obszarach działalności.

W związku z rozwojem nowych produktów, grupa zdecydowała się na budowę nowego zakładu produkcyjnego wraz z zapleczem biurowym oraz instalację linii produkcyjnej, a na inwestycję pozyskała dotacje z UE. Wkład własny inwestycji został sfinansowany środkami z emisji obligacji.

Z pewnością można powiedzieć, że przed Regis stoi wiele szans na dalszy wzrost działalności. Natomiast można również dostrzec pewne czynniki ryzyka związane z inwestycją w obligacje spółki:

  • W związku z kosztami ponoszonymi na wejście w nowe obszary działalności grupa zaprognozowała pogorszenie wyników w 2014 i 2015 roku, a powrót do wyższej rentowności dopiero od 2016 roku. O ile pierwsza część planu (pogorszenie wyników) jest realizowana bez zarzutu, to wejście w nowe branże, gdzie konkurencja jest mocna, może wiązać się z ryzykiem nie osiągnięcia założonych celów.
  • Akcje Regis nie są notowane na rynkach giełdowych, między innymi w związku z powyższym brak jest regularnych informacji o tym co się dzieje w spółce. Inwestujący w obligacje muszą czekać do ostatniego możliwego dnia (30 czerwca – raport roczny, 30 września – raport półroczny) na zapoznanie się z wynikami grupy. Powoduje to niepewność co do bieżącej sytuacji Regis, co znajduje odzwierciedlenie w notowaniach obligacji na Catalyst,
  • Regis jest jednostką dominującą grupy kapitałowej. Chociaż główny majątek i działalność operacyjna prowadzona jest właśnie przez Regis sp. z o.o., to część zysków w ramach optymalizacji podatkowej redystrybuowana jest do spółek zależnych – właścicieli marek handlowych. Dodatkowo część inwestycji związanej z budową nowego zakładu realizowana jest przez spółkę UNIPRO sp. z o.o. - powiązaną z Regis, ale nie wchodzącą w skład grupy kapitałowej. Niestety brak jest informacji o powodach rozdzielenia tej inwestycji na dwa podmioty,
  • Pewien niepokój budzi również istotny wzrost kosztów zarządu oraz wypłata dywidendy w okresie prowadzenia inwestycji w majątek trwały i nowe obszary działalności.

Z pewnością wcześniejsza publikacja wyników i bardziej obszerna komunikacji z inwestorami pomogły by rozwiać wątpliwości co do aktualnej sytuacji grupy, które uwidaczniają się w notowaniach obligacji notowanych na rynku Catalyst.

Żeby dokończyć lekturę należy wykupić abonament

Więcej wiadomości o Regis Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Analizy