piątek, 26 kwietnia 2024

Newsroom

Kolejny bank spółdzielczy na Catalyst

ems | 20 lipca 2012
Łącznie z Kujawskim Bankiem Spółdzielczym, jest ich już 22. Nowy podmiot zadebiutował w piątek. Są to papiery o krótszym niż większość terminie wykupu, kupon nieco przewyższa średnią.

   Jeśli szukać wyróżników kujawskiego banku na tle pozostałych 21 banków spółdzielczych, to niemal ich nie znajdziemy. Nominał wynoszący 100 zł powoli staje się regułą w tej grupie banków, termin wykupu choć wynosi sześć lat (banki spółdzielcze celują w emisjach 10-letnich i dłuższych), także nie jest najkrótszym, a kupon, który przewyższa WIBOR6M o 3,5 pkt proc. jest tylko nieznacznie wyższy od średniej (ok. 3,2 pkt proc. ponad WIBOR6M) dla tego segmentu Catalyst.

   Natomiast warto zwrócić uwagę na nadsubskrypcję - popyt przekroczył skromną emisję (6 mln zł) o ok. 20 proc. By zrozumieć, dlaczego jest to istotna liczba, trzeba spojrzeć na inne tegoroczne emisje, które (dwie) przeprowadził inny bank spółdzielczy - BS Tychy. Mimo zbliżonych warunków (marża wyniosła w jego przypadku 3,5 i 4 pkt proc. ponad WIBOR6M dla pięcioletnich obligacji) popyt na jego papiery nie przekroczył nawet 5 proc. oferowanej puli.

   Dlaczego inwestorzy chętnie sięgali po papiery BS w Aleksandrowie Kujawskim, a mniej chętnie po papiery banku z Tych? Agentem tego pierwszego był DM BPS, drugiego - niewielki broker z poza grupy banków spółdzielczych. Sieć dystrybucji ma więc żywotne znaczenie w przypadku emisji obligacji. Inna sprawa, to wyniki finansowe obu podmiotów - to BS w Aleksandrowie znajduje się lepszej sytuacji i tym samym zyskuje większe zaufanie inwestorów.

   W dniu debiutu zawarto jedną transkację obligacjami Kujawskiego Banku Spółdzielczego, w której wyceniono je na 100,7 proc.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst