niedziela, 24 listopada 2024

Newsroom

Agencja ratingowa dla emitentów obligacji ruszy w 2018 r.

msd | 28 listopada 2017
Giełda Papierów Wartościowych, Polski Fundusz Rozwoju i Biuro Informacji Kredytowej podpisały porozumienia w sprawie uruchomienia agencji ratingowej skoncentrowanej na małych i średnich spółkach emitujących obligacje. Działalność operacyjna agencji ma ruszyć w drugiej połowie 2018 r.

W istocie, podpisanie porozumienia jest wypełnieniem zapowiedzi sprzed roku o zamiarze uruchomienia wspólnej agencji ratingowej przez GPW, PFR oraz BIK. Bazą do budowy projektu ma być Instytu Analiz i Ratingu, spółka zależna GPW, powołana jeszcze w czerwcu 2014 r. Pomysł uruchomienia przy giełdzie agencji oceniającej ryzyko kredytowe emitentów obligacji nie jest bowiem niczym nowym. Po raz ostatni pisaliśmy o nim w październiku przy okazji wyników GPW. 

- Cieszę się, że Giełda wraz z Polskim Funduszem Rozwoju oraz Biurem Informacji Kredytowej przy udziale IAiR podejmują działania mające na celu budowanie kultury ratingu w Polsce i dalsze eliminowanie asymetrii informacji. (…) Uwiarygodniając emitentów w oczach inwestorów, przyczyni się ona (agencja – red.) do zwiększenia płynności na rynku obligacji oraz wzrostu jego efektywności – powiedział Marek Dietl, prezes GPW, cytowany w komunikacie prasowym.

- (…) Ustanowienie polskiej agencji ratingowej zwiększy przejrzystość rynku i bezpieczeństwo inwestorów oraz powinno ułatwić dostęp do kapitału mniejszym emitentom. Rozwój rynku obligacji korporacyjnych, w tym listów zastawnych, jest ważny z perspektywy całej gospodarki. Przyczynia się on do wzmocnienia bazy finansowania sektora przedsiębiorstw – dodał Paweł Borys, prezes PFR, także cytowany w komunikacie.

Rozpoczęcie działalności operacyjnej agencji zapowiedziano na drugą połowę 2018 r. Ostateczny termin pojawienia się ocen ratingowych zależeć będzie od procesu rejestracji w ESMA (Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych).

Na razie nie wiadomo na ile państwowy akcjonariat agencji ratingowej, w tym składający się z organizatora obrotu (GPW, PFR i BIK mają mieć po jednej trzeciej udziałów), może stanąć na przeszkodzie wypełnieniu wymogów regulacyjnych. Cytowany przez ISBnews Paweł Borys, prezes PFR, miał powiedzieć, że „nie ma tutaj ryzyka konfliktu interesów”.

W Polsce działają obecnie dwie agencje ratingowe z krajowym kapitałem – skoncentrowany na przedsiębiorstwach i instytucjach finansowych EuroRating oraz zajmujący się oceną podmiotów sektora publicznego INC Rating. 

Więcej wiadomości kategorii Catalyst