środa, 27 maja 2020

Newsroom

Akty oskarżenia ws. GetBacku w 2020 r.

msd | 06 lutego 2020
„Będą w tym roku” – to odpowiedź, której Robert Hernand, zastępca Prokuratora Generalnego, udzielił podczas środowego posiedzenia Senatu na pytanie o akty oskarżenia w sprawie GetBacku.

W prowadzonym od kwietnia 2018 r. śledztwie dotyczącym sprawy GetBacku ustalono do tej pory 64 podejrzane osoby, z czego wobec 21 stosowano areszt tymczasowy, wynika z informacji podanych przez Leszka Skibę, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, na środowym posiedzeniu Senatu, podczas którego referował on sytuację inwestorów GetBacku oraz działania podjęte przez instytucje państwowe.

Jak usłyszeliśmy, cztery osoby wciąż przebywają w areszcie. Wśród nich jest Konrad K., były prezes windykacyjnej spółki, który został zatrzymany jeszcze w czerwcu 2018 r.

Dotychczas w ramach postępowania zabezpieczono mienie o wartości 373 mln zł, ale trwać ma też „ustalanie kolejnych składników majątku, które mogłyby podlegać zabezpieczeniu”.

Mimo, że GetBack nie spłacił obligacji na około 2,3 mld zł oraz zostawił na lodzie akcjonariuszy i inwestorów funduszy wierzytelności, to prowadzone przez prokuraturę postępowanie dotyczy szkody na około 503 mln zł.

- Prokurator opiera się na kwocie, którą ma w zarzutach (…) i tak określa wysokość szkody. W tej kwocie ponad 500 mln zł (…) 120 mln zł to jest kwota oszustw dokonanych w stosunku do osób, które kupiły obligacje. W pozostałym zakresie to jest pojęcie szkody (…), czyli niegospodarności  – powiedział Robert Hernand, zastępca Prokuratora Generalnego.

Jak podano, w toku postępowania przesłuchano ponad 1,4 tys. osób. Akta postępowania liczą 1528 tomów.

Więcej wiadomości o GetBack S.A.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • GPW przymknie oko na publikację sprawozdań po terminie

  22 kwietnia 2020
  Spółki z alternatywnego systemu obrotu NewConnect i Catalyst dostały dodatkowe dwa miesiące na publikację sprawozdań rocznych za 2019 r. Te pierwsze będą też miały dodatkowe 45 dni na przekazanie raportów za I kwartał tego roku.
  czytaj więcej
 • Zdalne zgromadzenia obligatariuszy już możliwe

  20 kwietnia 2020
  W życie weszła zmiana w ustawie o obligacjach, która zakłada, że udział w zgromadzeniach obligatariuszy jest możliwy przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, o ile tylko warunki emisji wyraźnie tego nie zakazują.
  czytaj więcej
 • Najbliższe sprawozdania finansowe nawet o dwa miesiące później

  09 kwietnia 2020
  Spółki giełdowe dostały dodatkowe dwa miesiące na przygotowanie raportów za 2019 r. oraz I kwartał 2020 r. Nie dotyczy to jednak podmiotów z NewConnect i większości spółek notowanych tylko na rynku obligacji Catalyst.
  czytaj więcej
 • Nadchodzą zdalne zgromadzenia obligatariuszy

  08 kwietnia 2020
  W ustawie o obligacjach znajdzie się doprecyzowanie mówiące o możliwości uczestnictwa w zgromadzeniu obligatariuszy przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Zmiany mogą też objąć warunki sprawozdań załączanych do propozycji nabycia obligacji, wynika z projektu ustawy uzupełniającej tzw. tarczę antykryzysową.
  czytaj więcej

Emisje