środa, 26 lutego 2020

Newsroom

Akty oskarżenia ws. GetBacku w 2020 r.

msd | 06 lutego 2020
„Będą w tym roku” – to odpowiedź, której Robert Hernand, zastępca Prokuratora Generalnego, udzielił podczas środowego posiedzenia Senatu na pytanie o akty oskarżenia w sprawie GetBacku.

W prowadzonym od kwietnia 2018 r. śledztwie dotyczącym sprawy GetBacku ustalono do tej pory 64 podejrzane osoby, z czego wobec 21 stosowano areszt tymczasowy, wynika z informacji podanych przez Leszka Skibę, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, na środowym posiedzeniu Senatu, podczas którego referował on sytuację inwestorów GetBacku oraz działania podjęte przez instytucje państwowe.

Jak usłyszeliśmy, cztery osoby wciąż przebywają w areszcie. Wśród nich jest Konrad K., były prezes windykacyjnej spółki, który został zatrzymany jeszcze w czerwcu 2018 r.

Dotychczas w ramach postępowania zabezpieczono mienie o wartości 373 mln zł, ale trwać ma też „ustalanie kolejnych składników majątku, które mogłyby podlegać zabezpieczeniu”.

Mimo, że GetBack nie spłacił obligacji na około 2,3 mld zł oraz zostawił na lodzie akcjonariuszy i inwestorów funduszy wierzytelności, to prowadzone przez prokuraturę postępowanie dotyczy szkody na około 503 mln zł.

- Prokurator opiera się na kwocie, którą ma w zarzutach (…) i tak określa wysokość szkody. W tej kwocie ponad 500 mln zł (…) 120 mln zł to jest kwota oszustw dokonanych w stosunku do osób, które kupiły obligacje. W pozostałym zakresie to jest pojęcie szkody (…), czyli niegospodarności  – powiedział Robert Hernand, zastępca Prokuratora Generalnego.

Jak podano, w toku postępowania przesłuchano ponad 1,4 tys. osób. Akta postępowania liczą 1528 tomów.

Więcej wiadomości o GetBack S.A.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • Kolejne ograniczenia w bankowych obligacjach na horyzoncie

  25 lutego 2020
  Ministerstwo Finansów chce wprowadzić kolejne przepisy, które – jego zdaniem – będą chronić inwestorów indywidualnych przed ryzykiem umorzenia bankowych obligacji lub ich konwersji. Czyżby tym razem chodziło o zwykłe papiery senioralne?
  czytaj więcej
 • Blisko 40 skarg na decyzję BFG wobec PBS w Sanoku

  14 lutego 2020
  Liczba skarg złożonych do sądu administracyjnego na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego BS zbliżyła się do 40 i jeszcze rośnie, wynika z informacji Obligacje.pl.
  czytaj więcej
 • UOKiK ostrzega przed wekslami

  13 lutego 2020
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o ryzyku inwestowania w weksle, które zyskują na popularności po zmianach w prawie, które zaszły na rynku obligacji. UOKiK nie wyklucza też wszczęcia postępowań wyjaśniających.
  czytaj więcej
 • Zawieszona rada PBS-u złożyła skargę na decyzję BFG

  11 lutego 2020
  Zdaniem zawieszonej rady nadzorczej Podkarpackiego Banku Spółdzielczego „nie zachodziły żadne okoliczności uzasadniające pozbawienie banku możliwości dalszego prowadzenia działalności”. BFG twierdzi jednak, że był zobowiązany do podjęcia takiej, a nie innej decyzji.
  czytaj więcej

Emisje