wtorek, 18 stycznia 2022

Newsroom

Anwim prosi obligatariuszy o zgodę na wzrost zadłużenia

msd | 05 listopada 2021
Paliwowa spółka prawdopodobnie spodziewa się istotnego wzrostu wskaźnika dług netto/EBITDA w najbliższy kwartałach, wynika z projektu uchwał na zgromadzenie obligatariuszy, które odbędzie się 26 listopada.

Do tej pory warunki emisji obligacji Anwimu przewidywały, że ustalony na 4,5x limit wskaźnika dług netto/EBITDA w przyszłym roku i kolejnych latach zostanie obniżony do 4,0x. Po roku od uplasowania wartych 50 mln zł papierów ANW1223 spółka chce jednak zmian. Oczekuje, że obligatariusze pozwolą jej podnieść limit wskaźnika zadłużenia do 5,0x w I połowie przyszłego roku i do 4,75x począwszy od lipca. 

Wraz z poluzowaniem górnej granicy relacji długu netto do EBITDA Anwim proponuje też rozszerzenie listy wartości wskaźnika, które uprawniają do podwyższenia marży. Aktualnie wynosi ona 4 pkt proc., ale z możliwością podniesienia o 50-150 pb. Po zmianach WEO jej wzrost mógłby sięgnąć do 200 pb.

W uchwale o zmianie warunków emisji Anwim umieścił też propozycję wypłaty dodatkowego wynagrodzenia w wysokości 1,5 proc. nominału. Innymi słowy, jeśli obligatariusze zgodzą się poluzować limity zadłużenia, to dostaną w grudniu jednorazową premię.

Na koniec czerwca wskaźnik dług netto/EBITDA Anwimu wynosił 2,18x wobec 1,3x pół roku wcześniej.

W piątek po południu papiery ANW1223 kwotowane są na 101,0/102,98 proc. nominału (bid/ask).

Więcej wiadomości o Anwim S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • KGHM zaktualizował strategię

  17 stycznia 2022
  Miedziowa grupa celuje średnio w 10,2 proc. rentowności kapitału stałego (ROCE), wynika ze strategii do 2030 r. z horyzontem do 2040 r.
  czytaj więcej
 • Grudniowa emisja Kruka debiutuje na Catalyst

  14 stycznia 2022
  Za uplasowane podczas publicznej oferty pięcioletnie niezabezpieczone papiery dłużne windykator płaci WIBOR 3M plus 3,4 pkt proc., co daje 5,7 proc. rocznie w pierwszym trzymiesięcznym okresie odsetkowym.
  czytaj więcej
 • Kolejne obligacje Profbudu na Catalyst

  13 stycznia 2022
  Infinity, spółka stojąca na czele deweloperskiej grupy pod marką Profbud, wprowadziła do obrotu warte 11 mln zł papiery dłużne, które w ubiegłym roku uplasowała podczas oferty publicznej.
  czytaj więcej
 • Trzech inwestorów chce przejąć 66 proc. akcji Develii

  13 stycznia 2022
  Fundusz private equity Metric Capital Partners oraz dwaj Polscy przedsiębiorcy ogłosili wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 295,4 mln akcji Develii. Liczą na zwiększenie skali działalności dewelopera oraz „bardziej efektywne wykorzystanie bilansu spółki”.
  czytaj więcej